Joburi de viitor: (91) Analogue Experience Guide

10 Apr. 2021, 05:00
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
10 Apr. 2021, 05:00 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Într-o lume tot mai digitalizată vom avea nevoie uneori „să ne deconectăm” de la tot ce înseamnă digital. Vom renunța la tot felul de tehnică și vom încerca să ne reconectăm cu natura.

Analogue Experience Guide: Responsabilități

Analogue Experience Guide sprijină oamenii să se „deconecteze” de viața digitală și să se reconecteze cu lumea naturală, fără tehnică digitală, implanturi sau realitate augmentată.
Analogue Experience Guide ajută oamenii să aprecieze o viață mai simplă și mai lentă prin experimentarea mediilor naturale precum păduri sau zone montane fără infrastructură sau supraveghere digitală.
Alături de psihologi și alții lucrătorii din domeniul sănătății, ei pot lucra cu oameni pe care să-i ajute să se recupereze din digital, dependențe de implant sau modificări estetice.

Analogue Experience Guide: Tehnici/abordări 

Aceștia pot folosi abordări precum: terapie horticolă (cultivarea plantelor); yoga; tehnici de mindfulness; mâncare tradițională, metode de preparare și gătit fără bioprintare sau alte prelucrări, artă.

Analogue Experience Guide: Abilități

Analogue Experience Guide au puternice abilități interpersonale și abilități specifice în tehnici terapeutice preferate. Ei știu cum să aprecieze natura, horticultura și preferă să trăiască pur și simplu fără digital.

22 Iul. 2026, 12:49
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
22 Iul. 2026, 12:49 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Transportatorii vor renunța la documentele pe hârtie în relația cu autoritățile. Din 30 iunie 2027, informațiile privind transportul internațional de mărfuri vor fi prezentate și procesate printr-un sistem electronic național (eFTI), iar autoritățile vor fi obligate să accepte documentele digitale transmise prin platforme certificate. Măsura este prevăzută într-un proiect de hotărâre elaborat de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, care transpune în legislația Republicii Moldova trei regulamente europene și face parte din Programul Național de Aderare la Uniunea Europeană pentru perioada 2025–2029.

Potrivit notei informative, Republica Moldova nu dispune în prezent de un sistem integrat pentru schimbul electronic al informațiilor privind transportul de mărfuri. Procedurile se bazează în continuare pe documente pe suport de hârtie, iar schimbul de date este fragmentat între instituții și operatori economici, ceea ce generează costuri administrative suplimentare, întârzieri și erori. Prin noul regulament, autoritățile vor fi obligate să accepte documentele electronice, iar operatorii de transport vor putea transmite toate informațiile prin platforme eFTI certificate.

Sistemul va funcționa pentru transportul internațional de mărfuri cu implicarea Republicii Moldova, inclusiv pentru transportul combinat rutier, feroviar și naval. Documentele vor fi accesibile prin platforma guvernamentală MConnect, utilizând un identificator electronic unic (UIL), iar informațiile vor putea fi verificate instantaneu de autoritățile competente, fără prezentarea actelor în format fizic.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!