Alegeri locale! Jocurile sunt făcute. Ce partid a pompat bani grei în campania electorală

03 Nov. 2023, 12:52
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Nov. 2023, 12:52 // Actual //  bani.md

Astăzi, 3 noiembrie, este ultima zi de campania electorală pentru alegerile locale din 5 noiembrie. BANI.MD a analizat rapoartelefinanciare ale partidelor politice care și-au înaintat favoriții în cursă pentru primăriile din țară.

Din data de 30 septembrie până în data de 27 octombrie partidele politice au cheltuit pentru campania electorală 27,8 milioane de lei și au avut venituri de 29,4 milioane de lei.

În topul partidelor, din cele 36 implicate în campania electorală, cu cele mai mari cheltuieli este PAS,  partidul de guvernământ, care a cheltuit 6,7 milioane de lei urmat de Partidul Socialiștilor – 4,2 milioane de lei, Partidul Șansă – 3 milioane de lei, Partidul Nostru – 2,9 milioane de lei, Mișcarea Alternativa Națională – 4,2 milioane de lei, Partidul “Renaștere” – 1,5 milioane de lei. Partidul Social Democrat European, Partidul Liberal Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei au cheltuit câte un milion de lei. Restul partidelor au avut cheltuieli sub un milion de lei.

La alegerile din 5 noiembrie, vor fi aleși pentru un mandat de patru ani 898 de primari, 9 972 de consilieri în 896 de consilii orășenești și sătești și 1 086 de consilieri în 34 de consilii raionale și municipale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

14 Ian. 2026, 21:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Ian. 2026, 21:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor pregătește un nou mecanism de impozitare a coletelor comandate din străinătate, care va înlocui procedurile vamale clasice cu un sistem simplificat de taxare direct la momentul plății online. Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul emisiunii de la TVR Moldova.

Potrivit ministrului, autoritățile au renunțat la ideea introducerii unor taxe vamale clasice pentru coletele mici, pentru a evita birocrația și costurile administrative ridicate. În schimb, Moldova va aplica un model similar celui folosit în mai multe state europene, inclusiv România, bazat pe o taxă fixă per colet, adăugată la TVA.
„Nu vrem să complicăm matematica și nici să transformăm asta într-o procedură vamală. Vom avea TVA din valoare și o taxă fixă pe colet, care să acopere și cheltuielile de procesare”, a explicat Gavriliță.

Conform formulei prezentate, fiecare colet va fi impozitat cu TVA aplicat la valoarea declarată a produsului, la care se va adăuga o taxă minimă de procesare de 20 de lei per colet, echivalentul a aproximativ 3 euro, cu un prag orientativ de până la 60 de lei pentru coletele mai mari sau mai complexe.

Ministrul a subliniat că scopul reformei nu este de a descuraja comerțul online, ci de a introduce un mecanism echitabil și predictibil, care să nu creeze disconfort major pentru cetățeni, dar să asigure colectarea corectă a taxelor la buget.

Un element-cheie al reformei este digitalizarea procesului: în următoarele luni, platformele internaționale de comerț electronic vor fi integrate într-un sistem prin care taxele vor fi reținute automat la momentul plății, iar sumele vor fi transferate direct către bugetul Republicii Moldova. Astfel, cumpărătorii nu vor mai trebui să achite nimic suplimentar la livrare sau să interacționeze cu vama.

„Ideea este ca cetățeanul să plătească un preț corect încă din magazinul online, iar toate taxele să fie transferate automat la buget. După asta, coletul vine direct la ușă, fără alte griji”, a precizat Gavriliță.

Noul sistem ar urma să devină funcțional după ce un număr suficient de platforme va fi conectat la sistemul fiscal moldovenesc, termenul orientativ indicat fiind în următoarele câteva luni, dar nu mai devreme de 1 iulie.