Ce nu mai e bun în UE, e de lux la noi. Ne-au invadat maşinile la mâna a doua ale străinilor

27 Mai 2022, 12:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Mai 2022, 12:45 // Actual //  bani.md

Numărul mașinilor importate de moldoveni se cifra la 23,7 mii la sfârșitul lunii martie 2022 față de perioada similară a anului precedent, potrivit datelor prezentate, în cadrul emisiunii săptămânale de „Analize economice”, de economistul Veaceslav Ioniță.

Anul trecut au fost importate 39,2 mii de automobile, în acest an valoarea anuală este de 38,3 în martie față de martie anul trecut. Creșterea spectaculoasă de +40% de anul trecut  a mașinilor importate se datorează cererii amânate urmare a crizei pandemice.

Economistul afirmă că Republica Moldova se apropie de o pondere de 40% a automobilelor care sunt importate de persoane autorizate. Or, piața se transformă într-una organizată. În anul 2021 și primul trimestru al anului 2022 prețul mediu al unei mașini importate a fost de 15 mii de euro .

Valoarea mașinilor importate în Republica Moldova în anul 2021 a fost de 341 mil. de euro, iar la sfârșitul lunii martie 2022 față de perioada similară a anului precedent valoarea se ridică la 337 mil. de euro. Persoanele fizice au importat mașini în sumă de 123 mil. de euro în anul 2021 și de 119 mil. de euro în valoarea anuală la sfârșitul luni martie 2022”, a explicat Ioniță.

Potrivit lui, de la companii fiecare a noua mașină este achiziționată este în leasing. „De obicei mașinile achiziționate de la companii sunt noi”.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

Realitatea Live

20 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania de asigurări Transelit riscă o amendă de 20 000 de lei dacă nu va executa, în termen de 60 de zile, o hotărâre a Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF) privind protecția consumatorilor, emisă ca urmare a unui control tematic desfășurat la aceasta.

Potrivit deciziei adoptate de CNPF, este vorba despre utilizarea unor practici comerciale agresive, includerea în contracte a unor clauze contrare legislației, refuzuri nejustificate sau tergiversări în achitarea despăgubirilor de asigurare, precum și nerespectarea termenelor legale de plată.

Autoritatea de supraveghere precizează că aceste acțiuni contravin prevederilor legale. În consecință, asigurătorul a fost somat să înlăture neregulile constatate și să se conformeze cerințelor impuse prin hotărâre.

CNPF a avertizat că, în cazul neexecutării obligațiilor stabilite, va aplica o amendă de constrângere în mărime de 400 de unități convenționale, echivalentul a 20 000 de lei.

În prima jumătate a anului 2025, activele totale ale Transelit au scăzut la 173,27 milioane de lei, față de 176,07 milioane în perioada similară din 2024. Numerarul s-a redus la 6,03 milioane de lei, iar activele de reasigurare au coborât la 55,92 milioane de lei. În același timp, datoriile au crescut ușor, până la 101,22 milioane de lei. Compania a înregistrat o pierdere netă de 4,76 milioane de lei în primele șase luni din 2025, comparativ cu un profit de 11,65 milioane de lei anul trecut. Deși veniturile din prime nete au crescut la 28,98 milioane de lei, majorarea cheltuielilor cu despăgubirile, care au ajuns la 26,4 milioane de lei, precum și a costurilor administrative, a dus la un rezultat operațional negativ de 4,71 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!