Cea mai mare asociație TIC din Moldova, ATIC, celebrează 15 ani de activitate. Cu ce realizări se poate mândri

27 Iul. 2021, 13:19
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
27 Iul. 2021, 13:19 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Asociația Națională a Companiilor din domeniul TIC (ATIC) celebrează 15 ani de activitate. La această frumoasă aniversare, ascociația se poate mândri cu succesele și rezultatele obținute. Au fost create locuri de muncă de muncă în domeniul tehnologiilor informaționale și a contribuit, în general, la dezvoltarea sectorului TIC, prin cultivarea de noi abilități.

ATIC este cea mai mare ascociație TIC din Republica Moldova. În cei 15 ani de existență, asociația a contribuit la promovarea dezvoltării sectorului TIC în Republica Moldova, care, în prezent, are o pondere de 7% din Produsul Intern Brut național și a ajuns să fie asociația umbrelă pentru 80 de companii și 9.000 de angajați. ATIC a fost creată cu scopul de a crește piața IT și comunicații, de a îmbunătăți abilitățile tehnice ale forței de muncă, de a proteja investițiile în domeniu și de a participa direct la procesul decizional și de reglementare la nivel național și internațional.

Marina Bzovîi, director executiv ATIC: „În ultimii 15 ani de activitate, ATIC a reușit să asigure acea sinergie dintre dezvoltarea sectorului și promovarea priorităților companiilor atât prin implementarea de proiecte, dar și prin promovarea unei agende dedicate. Iar în prezent, printre prioritățile ATIC se numără dezvoltarea propriei strategii pe termen lung, a Cărții Albe a sectorului TIC 2021, care cuprinde toate subiectele prioritare ale industriei, inclusiv modificările și amendamentele care ar putea să ducă la dezvoltarea continuă și care vizează prioritatea nr.1 a acestui sector – capitalul uman.”

La cei 15 ani de activitate, se poate observa aportul adus sectorului TIC în Moldova, de asemenea în această perioadă ATIC a devenit un partener de încredere pentru Guvern și donatorii externi.

Scott Hocklander, Șeful Misiunii USAID în Moldova:USAID, alături de parteneri din Suedia, a urmărit cu admirație și mândrie cum, în ultimii 15 ani, industria TIC s-a dezvoltat într-o industrie lider în ritmul de creștere aici, în Moldova, ajutând la crearea locurilor de muncă bine plătite în țară, care să stimuleze cele mai strălucite minți să rămână în Moldova ,care, la rândul lor, contribuie la creșterea economică bazată pe inovația digitală. Din 2017 până în 2020, industria TIC și-a crescut veniturile anuale din vânzări de 3 ori, de la 2,1 miliarde lei la 6,6 miliarde lei, ajungând la o pondere de 3,1% din PIB-ul Republicii Moldova. Numai în 2019, industria a crescut cu peste 1,32 miliarde de lei.  Această evoluție pozitivă în sectorul TIC are o creștere la fel de impresionantă a numărului de companii în această perioadă, de la 1700 la 2300 și a personalului angajat din industrie de la 23.300 la 29.600 de persoane. USAID continuă să vadă un potențial semnificativ și durabil în sectorul TIC.”

În cei 15 ani de activitate, ATIC a implementat inițiative ce aveau ca scop să crească piața IT din Republica Moldova. Iar proiectele referitoare la cultivarea abilităților tehnice în rândul elevilor, promovarea carierei IT și pregătirea forței de muncă corespunzătoare cerințelor pieței, au fost întotdeauna una dintre prioritățile ATIC. Proiectele desfășurate au contribuit la dezvoltarea și cultivarea abilităților solicitate pe piața muncii, iar pe parcursul celor 108 inițiative pentru dezvoltarea forței de muncă, au fost predate peste 200 de mii de or de cursuri de specialitate.

Unul dintre cele mai reprezentative proiecte ale ATIC este Centrul de excelență „Tekwill” – un hub în care oamenii se conectează la idei, resurse, știință, pentru a dezvolta împreună sectorul TIC. De la creare și până în prezent, TEKWILL, a atras fonduri de peste 14 milioane de dolari, a găzduit 865 de mii de ore de training, cu peste 400 de mii de beneficiari, dintre care 43,4% sunt fete și femei.

Timp de 15 ani, expertiza membrilor și a echipei ATIC a adus o contribuție enormă la modificarea cadrului legal pentru dezvoltarea sectorului IT. Asociația a susținut și a promovat un regim fiscal competitiv regional pentru sectorul IT, unde modificările legislative aprobate de autorități au contribuit și la crearea mediului propice pentru funcționarea parcurilor IT, pentru adoptarea regimului IT Visa – inițiativă legală care-și propune să atragă investițiile străine și să elimine barierele pentru investitorii și profesioniștii străini, dar și pentru introducerea unor stimulentele fiscale  pentru specialiștii IT.

Pe viitor, ATIC își propune să extindă tehnologiile digitale în toată țara.

ATIC a fost creată cu scopul de a crește piața IT și comunicații, de a îmbunătăți abilitățile tehnice ale forței de muncă, de a proteja investițiile în domeniu și de a participa direct la procesul decizional și de reglementare la nivel național și internațional.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Ian. 2026, 17:24 // Actual //  bani.md

Centru pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării a publicat Raportul privind acțiunile de manipulare a informației și ingerințele străine (MIIS) care afectează reziliența democratică a Republicii Moldova. Documentul oferă o evaluare detaliată a evoluției recente a mediului informațional, riscurilor și amenințărilor capabile să afecteze proceselor democratice și parcursului european al statului.

Analiza indică că forțele de manipulare rusești recurg la recalibrare și la adaptare constantă a strategiei și a rețelelor de influență. Obiectivul lor strategic rămâne blocarea integrării europene a țării noastre, prin erodarea sprijinului public intern și extern.

„Raportul constată că acțiunile de manipulare vizează percepțiile despre viitorul țării și despre capacitatea sa de a deveni stat membru al Uniunii Europene. Mesajele manipulative urmăresc descurajarea populației interne, dar și diminuarea încrederii partenerilor externi în angajamentul european al Republicii Moldova. Cazurile documentate și prezentate în Raport evidențiază faptul că aceste acțiuni sunt coordonate, persistente și adaptate la dinamica politică și socială internă.

Documentul reflectă tacticile maligne utilizate, inclusiv dezinformarea, manipularea emoțională, exploatarea temelor sensibile și amplificarea artificială a conținutului online. Sunt prezentate cazuri concrete de manipulare informațională, analizate din perspectiva scopului, publicului țintă și impactului social”, transmit specialiștii Centrului.

În document se menționează că fundalul socio-politic actual este unul fragmentat în raport cu încrederea în instituțiile statului. Asemenea circumstanțe amplifică dependența crescută de platformele sociale ca sursă primară de informare, iar vulnerabilitatea este exploatată constant.

„Raportul califică atacurile de tip MIIS drept un efort pe termen lung, planificat și adaptiv. Scopul acestor atacuri nu este doar influențarea opiniei publice, ci degradarea capacității societății de a distinge adevărul de minciună. Această degradare afectează luarea deciziilor informate și slăbește reziliența democratică a statului.

În același timp, raportul subliniază că răspunsul eficient necesită o abordare proactivă și coerentă. Documentul propune o arhitectură de soluții ancorată într-o abordare la nivelul întregii societăți. Aceasta include înțelegerea tiparelor de manipulare, consolidarea comunicării strategice și cooperarea între instituții, mass-media și societatea civilă. Raportul recomandă acțiuni coordonate care să reducă vulnerabilitățile și să întărească coeziunea socială”, mai notează specialiștii.

Reprezentanții Centrului reafirmă angajamentul de a informa transparent publicul, de a sprijini protejarea spațiului informațional național și de a promova interesele naționale, democrația și parcursul european al țării într-un spațiu informațional sigur și rezilie.

Raportul integral poate fi consultat AICI.