Cel mai mare producător de smartphone-uri din China construiește o superbă clădire în formă de buclă infinită (FOTO)

06 Mai 2021, 12:35
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
06 Mai 2021, 12:35 // Au Bani //  MD Bani

Oppo, cea mai mare companie de smartphone-uri din China, a oferit lumii multe smartphone-uri frumoase. Este firesc sediul lor de cercetare și dezvoltare din Hangzhou, China este o structură care nu se află în afara lumii și se aliniază obiectivelor de proiectare ale OPPO. „O-tower” este o clădire proiectată de studioul de arhitectură danez, Bjarke Ingels Group (BIG) într-o formă interesantă de buclă infinită. Clădirea este concepută pentru a „conecta solul la cer într-o buclă continuă. Acest O-Tower arată ca o reprezentare măreață a mărcii, așa cum este descris de partenerul BIG Brian Yang:

„Va fi o manifestare arhitecturală a unui produs OPPO: elegant fără efort, ridicând în același timp calitatea vieții umane în oraș. ”

„O-tower” este un parc de 10.000 mp între un lac natural, un centru urban care va găzdui un program extins pentru cea mai mare companie de smartphone-uri din China, precum și un peisaj verde luxuriant. ‘O-tower’ va servi cu siguranță ca reper iconic în oraș, deoarece litera masivă- O se aprinde după apusul soarelui, creând proeminență pe orizontul orașului Hangzhou noaptea.

  „Oaza centrală și parcul umed din jur [Hangzhou] extind domeniul public în inima complexului”, a explicat Bjarke Ingels, fondatorul studioului de arhitectură din Danemarca, BIG.

Etajele inferioare ale clădirii vor găzdui spații de expoziție, zone de conferințe și o cantină, în timp ce etajele de birouri de deasupra vor fi îmbinate cu o serie de spații cu înălțime triplă. Clădirea va fi înfășurată într-o „fațadă cu amprentă” unică, cu jaluzele adaptabile orientate în funcție de unghiul soarelui. Arhitectul spune că acest lucru va reduce consumul de energie și poluarea luminoasă.

Realitatea Live

16 Dec. 2025, 15:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
16 Dec. 2025, 15:22 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Garanțiile de origine necomercializate pentru energia electrică produsă din surse regenerabile vor fi transferate către furnizorii de energie electrică, proporțional cu cotele lor de piață. Decizia a fost aprobată de Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) în cadrul ședinței din 16 decembrie.

Potrivit ANRE, este vorba despre 110 948 de garanții de origine rămase nevalorificate în urma unui proces competitiv de comercializare. Aceste garanții au fost emise pentru energia electrică produsă de producătorii eligibili mici în perioada ianuarie–iunie 2025 și au fost inițial deținute de furnizorul central de energie electrică, S.A. „Energocom”.

În lipsa comercializării integrale a garanțiilor disponibile, ANRE a dispus transferul acestora către furnizorii activi pe piața cu amănuntul, proporțional cu cotele de piață deținute. Cele mai multe garanții vor ajunge la Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L., care va primi 82 273 de garanții, urmată de S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord”, cu 26 796 de garanții, restul fiind distribuite altor furnizori activi pe piață.

Precizăm că, în octombrie curent, ANRE a obligat furnizorul central de energie electrică, SA Energocom, să scoată la vânzare 119 949 de garanții de origine neexpirate în cadrul unui proces competitiv.

Garanțiile de origine sunt documente electronice care confirmă consumatorilor finali că energia electrică furnizată acestora provine din surse regenerabile. O garanție se consideră utilizată atunci când furnizorul o folosește pentru a demonstra că o anumită cantitate de energie electrică livrată sau o parte din aceasta a fost produsă din energie verde.

Datele ANRE arată că, în anul 2024, au fost eliberate garanții de origine pentru 122,8 milioane kWh de energie electrică procurată din surse regenerabile. În prima jumătate a anului 2025, volumul a crescut, fiind emise garanții de origine pentru aproximativ 142 de milioane kWh de energie electrică din surse regenerabile.

Totodată, în cursul anului 2024, furnizorii de energie electrică au utilizat 47 641 de garanții de origine pentru a confirma consumatorilor proveniența energiei verzi furnizate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII