Chișinăul aduce 8,4 milioane de lei din chirii: încasările totale la buget, în creștere cu 18%

17 Feb. 2026, 09:02
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
17 Feb. 2026, 09:02 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Chișinăului îi revin cele mai mari încasări din impozitul pe venit achitat de persoanele fizice care dau în chirie bunuri imobile. Doar în ianuarie, în capitală au fost înregistrate 2 224 de contracte de locațiune, iar suma acumulată la buget a ajuns la 8,4 milioane de lei, anunță Serviciul Fiscal de Stat.

La nivel național, încasările din acest tip de impozit au crescut cu 18,4% față de perioada similară a anului trecut și au constituit 9,7 milioane de lei.

Pe lângă Chișinău, în topul regiunilor se regăsesc municipiul Bălți, cu 205 contracte și încasări de 388,9 mii lei, Cahul – 164 de contracte și 132,2 mii lei, precum și Ungheni, unde au fost declarate 55 de contracte, cu încasări de 82,5 mii lei.

În total, în ianuarie 2026 au fost înregistrate 3 500 de contracte de dare în locațiune, cu 32,7% mai multe decât în aceeași perioadă din 2025.

Totodată, în urma controalelor fiscale efectuate la 160 de persoane fizice care transmit în chirie bunuri imobile, au fost calculate suplimentar plăți de bază în sumă de 89,1 mii lei, majorări de întârziere de 3,8 mii lei și amenzi în valoare de 8,4 mii lei. În aceeași perioadă, au fost identificate 106 persoane fizice care dădeau în locațiune imobile fără a-și onora integral obligațiile fiscale.

Potrivit Codului fiscal, persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător și transmit în posesie sau folosință proprietate imobiliară trebuie să achite un impozit pe venit de 7% din valoarea lunară a contractului. Contractul trebuie înregistrat la Serviciul Fiscal de Stat în termen de șapte zile de la încheiere, iar impozitul se achită lunar, cel târziu până la data de 25 a lunii în curs.

Fiscul reamintește că obligația de declarare și plată a impozitului revine inclusiv persoanelor care oferă locuințe prin intermediul platformelor online precum Booking sau Airbnb.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

06 Apr. 2026, 16:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Apr. 2026, 16:22 // Actual //  Ursu Victor

Primarul orașului Strășeni, Valentina Casian, susține că majorarea impozitelor pentru imobilele neîngrijite sau abandonate nu reprezintă o decizie arbitrară a autorităților locale, ci aplicarea prevederilor legale existente.

Potrivit edilului, măsura are la bază articolul 280 din Codul Fiscal, care permite majorarea taxelor cu până la 300% pentru bunurile imobile și terenurile nelucrate.

„Consiliul municipal nu a aprobat nimic nou, ci doar pune în aplicare prevederile Codului fiscal”, a declarat Valentina Casian.

Primarul a explicat că regulamentul vine în contextul existenței mai multor imobile abandonate în oraș, care pot reprezenta un risc pentru siguranța publică, inclusiv prin favorizarea infracțiunilor sau a altor ilegalități.

În acest sens, urmează să fie creată o comisie specială care va identifica și evalua aceste imobile. Ulterior, pentru fiecare caz în parte va fi stabilit gradul de uzură, iar nivelul impozitului va fi determinat în funcție de starea concretă a bunului.

Un regulament aprobat de Consiliul municipal Strășeni pe 26 martie 2026 a generat nemulțumiri în rândul locuitorilor, după ce prevede majorarea impozitului pe bunurile imobile cu până la 300% pentru proprietățile considerate „neîngrijite”. Documentul stabilește criterii clare de identificare a clădirilor și terenurilor degradate, inclusiv a terenurilor agricole nelucrate timp de doi ani consecutivi. Conform prevederilor, o comisie specială va efectua controale în teren, va evalua starea imobilelor și va notifica proprietarii, oferindu-le un termen pentru remedierea situației, în caz contrar urmând a fi aplicate majorări semnificative de taxe.

Reglementările din Codul fiscal oferă consiliilor locale dreptul de a majora impozitul până la 300% pentru clădirile și terenurile neîngrijite situate în intravilan și terenurile agricole nelucrate timp de doi ani consecutivi. Criteriile de încadrare în categoria clădirilor și terenurilor neîngrijite se adoptă prin decizia autorității reprezentative și deliberative a administrației publice locale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!