Compensații la gaz! Statul a transferat în caznaua Moldovagaz 358 mil. de lei

12 Dec. 2022, 12:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Dec. 2022, 12:29 // Actual //  bani.md

Volumul compensațiilor pentru livrările de gaze naturale către consumatorii casnici în medie din republică a fost de 49%, anunță președintele Moldovagaz, Vadim Ceban.

Potrivit lui Ceban,  în funcție de regiune și categorii de consumatori, această cifră variază de la 46 la 53%. Valoarea totală a compensațiilor pentru consumatorii casnici a fost de 357,89 milioane lei, din suma totală de 731,86 milioane lei.

În prezent tariful metrului cub de gaz este de 29,27 de lei, însă Guvernul acordă compensații pentru cinci luni de iarnă în funcție de vulnerabilitatea energetică:

– 12 lei/m3 pentru consumatorii cu vulnerabilitate energetică foarte ridicată, ceea ce înseamnă că la tarifele actuale valoarea compensației va fi de 17,27 lei/m3. Valoarea maximă a compensației în factură pentru această categorie va fi de 3110 lei.

– 14 lei/m3 pentru consumatorii cu vulnerabilitate energetică ridicată, respectiv compensația va fi de 15,27 lei/m3. Valoarea maximă a compensației – 2750 lei.

– 17 lei/m3 pentru consumatorii cu vulnerabilitate energetică medie, respectiv compensația va fi de 12,27 lei/m3.

– 24 lei/m3 pentru consumatorii cu vulnerabilitate energetică scăzută, respectiv compensația va fi de 5,27 lei/m3.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Mart. 2026, 15:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Mart. 2026, 15:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Strâmtoarea Hormuz rămâne unul dintre cele mai importante coridoare energetice din lume, iar funcționarea sa este esențială pentru comerțul global cu petrol. Potrivit datelor publicate de U.S. Energy Information Administration, cele mai dependente de acest coridor maritim sunt statele exportatoare din Golf și marile economii asiatice.

Datele, care reflectă situația din primul trimestru al anului 2025 și rămân relevante și în prezent, arată că principalul exportator de petrol care utilizează această rută este Arabia Saudită, cu aproximativ 37,2% din totalul transporturilor de țiței prin strâmtoare. Pe locul doi se află Irac cu 22,8%, urmat de Emiratele Arabe Unite cu 12,9%, Iran cu 10,6%, Kuwait cu 10,1% și Qatar cu 4,4%.

În ceea ce privește importurile, cel mai mare beneficiar al petrolului care trece prin această rută strategică este China, care absoarbe aproximativ 37,7% din fluxurile de petrol transportate prin strâmtoare. Pe locul doi se află India cu 14,7%, urmată de alte state asiatice cu 13,9%, South Korea cu 12% și Japan cu 10,9%.

Europa utilizează aproximativ 3,8% din petrolul transportat prin acest coridor, iar United States aproximativ 2,5%.

Strâmtoarea Hormuz este considerată unul dintre cele mai sensibile „chokepoint-uri” energetice din lume, deoarece o mare parte din exporturile de petrol ale statelor din Golful Persic trec prin acest pasaj îngust dintre Iran și Oman. Orice blocaj sau perturbare în zonă ar putea afecta imediat piețele globale de energie și ar putea provoca creșteri semnificative ale prețurilor petrolului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!