Dezvăluirea zilei! Sturza anunță unde va face pușcărie fugarul Șor

05 Mai 2023, 14:22
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Mai 2023, 14:22 // Actual //  bani.md

Fostul premier și actualul om de afaceri, Ion Sturza s-a arătat sigur că Ilan Șor, acuzat de jaful bancar, va sta la pușcărie.

„Sunt sigur, că va face pușcărie în Israel”, s-a arătat convins Sturza, fiind întrebat în cadrul emisiunii „Cutia neagră”, dacă va fi încătușat.

„Așa cum v-am spus că va fi condamnat așa v-o spun și acum că va face pușcărie. Șor este o mare rușine pentru evrei. Am vorbit cu mai mulți prietenii de ai mei de acolo. Or, potrivit unui sondaj, în Republica Moldova au crescut sentimentele antisemite din cauza lui Șor. Nu e o mare mândrie pentru Israel. Poate că nu va fi extrădat, dar va fi condamnat, depinde deja cum vor pregăti autoritățile de la Chișinău dosarul. Sper că și partidul lui va fi scos în afara legii și UE va lua decizii cu privire la sancțiuni”, a punctat Sturza.

În data de 13 aprilie, Curtea de Apel l-a condamnat pe Ilan Șor la 15 ani de închisoare cu confiscarea averii pentru furtul miliardului.

Ilan Șor a calificat decizia ilegală și motivată politic

Condamnat la 7 ani și jumătate de închisoare în prima instanță, în 2017, pentru rolul său în devalizarea băncilor, fostul șef al Băncii de Economii spune că este nevinovat. În ciuda condamnării, Șor fost ales deputat, în 2019, dar a fugit din R. Moldova, după alungarea de la putere a aliatului său democrat Vlad Plahotniuc în același an. A fost reales deputat în 2021, după o campanie de la distanță, exclusiv online. În prezent, acesta s-ar afla în Israel.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!