Experţi: Pierderea Moskva, nava amiral a flotei din Marea Neagră, este o lovitură în inima marinei ruseşti

14 Apr. 2022, 10:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Apr. 2022, 10:25 // Actual //  bani.md

Una dintre cele mai importante nave de război ale marinei ruseşti pluteşte abandonată sau se deja pe fundul Mării Negre, o lovitură masivă primită de armata rusă.

Marinarii ruşi au evacuat crucişătorul Moskva, nava amiral a flotei sale din Marea Neagră, după un incendiu care a detonat muniţia de la bord, a anunţat presa de stat rusă.

Mass-media de stat TASS şi RIA, citând Ministerul rus al Apărării, au declarat că Moskva a fost grav avariat în incident şi că se investighează cauza incendiului. Însă, cu câteva ore mai devreme, un oficial ucrainean a afirmat că nava de război rusă a fost lovită de rachete de croazieră trase din Ucraina.

Oricare ar fi motivul incendiului, analiştii spun că acesta loveşte puternic în inima marinei ruseşti, precum şi în mândria naţională.

„Doar pierderea unui submarin cu rachete balistice sau a lui Kutznetsov (singurul portavion rusesc) ar provoca o lovitură mai gravă pentru moralul rusesc şi pentru reputaţia marinei militare în faţa publicului rus”, a declarat pentru CNN Carl Schuster, căpitan în retragere al marinei americane şi fost director de operaţiuni la Centrul comun de informaţii al Comandamentului SUA din Pacific.

„Navele operează departe de atenţia publicului şi activităţile lor sunt rareori subiect de ştiri. Dar ele sunt mari bucăţi plutitoare ale teritoriului naţional, iar atunci când pierzi una, o navă amiral, mesajul politic şi simbolic iese în evidenţă”, a precizat şi Alessio Patalano, profesor de război şi strategie la King’s College din Londra.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 10:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 10:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Rețelele electrice de distribuție gestionate de Premier Energy Distribution au înregistrat o creștere a consumului de energie electrică la începutul anului 2026, pe fondul temperaturilor scăzute și al utilizării sporite a sistemelor electrice de încălzire. Datele pentru luna ianuarie și primele 24 de zile din februarie arată o intensificare clară a cererii, inclusiv la nivelul vârfurilor de sarcină.

În ianuarie 2026, consumul total de energie electrică a ajuns la 365.246 MWh, în creștere cu aproximativ 17,6% față de ianuarie 2025 și cu aproape 15% comparativ cu ianuarie 2024. Totodată, au fost înregistrate cele mai ridicate valori ale consumului maxim din ultimii ani, 13.217 MWh consum maxim zilnic și 680 MWh consum maxim orar. Potrivit companiei, aceste cifre reflectă o solicitare intensă a rețelei, în special în intervalele de seară, când consumul casnic a crescut pe fondul încălzirii electrice.

Tendința ascendentă s-a menținut și în februarie. În primele 24 de zile ale lunii, consumul total a însumat 276.291 MWh, peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut (257.826 MWh) și mult peste cel din februarie 2024 (227.561 MWh). În această perioadă, consumul maxim zilnic a atins 12.884 MWh, iar cel maxim orar 646 MWh.

Datele indică faptul că solicitarea rețelei rămâne ridicată, iar dacă ritmul actual se menține, februarie 2026 ar putea depăși nivelurile totale din anii precedenți. Premier Energy avertizează că majorarea simultană a consumului total și a vârfurilor de sarcină pune presiune suplimentară pe infrastructura de distribuție, făcând esențial echilibrul dintre cerere și capacitatea tehnică a rețelei pentru menținerea stabilității sistemului energetic.

Pe acest fundal, la 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!