Scopul principal al acțiunii este asigurarea respectării legislației fiscale, în special în ceea ce privește emiterea bonurilor fiscale și declararea corectă a veniturilor. Verificările vin pe fondul riscurilor ridicate de evaziune fiscală în sectorul HoReCa și în comerțul cu flori, unde tranzacțiile cu numerar sunt frecvente.

Potrivit datelor SFS, doar în luna februarie 2025, au fost efectuate 111 controale fiscale în sectorul HoReCa, iar în 55 de cazuri au fost identificate încălcări ale legislației. În urma acestora, autoritățile au aplicat sancțiuni fiscale în valoare de 261.000 lei și sancțiuni contravenționale de 58.000 lei.

Pentru a evita sancțiunile și a asigura un mediu concurențial echitabil, SFS le reamintește agenților economici principalele obligații fiscale: emiterea bonurilor fiscale pentru fiecare tranzacție, utilizarea corectă a echipamentelor de casă și control conform legislației și declararea exactă a veniturilor, precum și achitarea la timp a obligațiilor fiscale.

Pe lângă monitorizarea agenților economici, Fiscul face apel și către cetățeni să contribuie la combaterea fenomenului de neconformare fiscală. Solicitarea bonului fiscal la fiecare achiziție este o măsură simplă, dar esențială, pentru reducerea economiei subterane și protejarea drepturilor consumatorilor.

Acțiunile de control din 7-8 martie marchează o campanie amplă de verificare fiscală, iar comercianții care nu respectă regulile riscă sancțiuni severe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Mart. 2026, 10:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Mart. 2026, 10:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Rulajul pieței valutare în numerar din Republica Moldova a înregistrat o ușoară scădere în luna februarie 2026, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei (BNM). Volumul total al operațiunilor de cumpărare a constituit 270 milioane euro echivalent, iar cel al vânzărilor 332,4 milioane euro.

Euro a continuat să domine clar piața, cu 202,4 milioane euro la cumpărări și 248,1 milioane euro la vânzări, reprezentând circa 75% din totalul tranzacțiilor. Dolarul american s-a situat pe locul doi, cu 41,4 milioane euro la cumpărări și 52 milioane euro la vânzări, având o pondere de aproximativ 15–17%.

bănci şi finanţe
Firmele țin banii „la vedere”! Zeci de miliarde stau în conturi cu dobânzi mici
Firmele țin banii „la vedere”! Zeci de miliarde stau în conturi cu dobânzi mici
bănci şi finanţe
Febra creditelor! Miliarde împrumutate într-o lună. Cine se îndatorează cel mai mult
Febra creditelor! Miliarde împrumutate într-o lună. Cine se îndatorează cel mai mult