Gazele pentru Moldova revin la Gazprom! Livrări confirmate doar până la hotarul cu Ucraina

22 Nov. 2024, 16:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Nov. 2024, 16:02 // Actual //  Ursu Victor

Compania rusă Gazprom a anunțat disponibilitatea de a furniza gaze naturale pentru ambele maluri ale Nistrului, începând cu 1 ianuarie 2025, livrările urmând să fie realizate până la granița dintre Rusia și Ucraina. Informația apare într-o scrisoare trimisă de directorul interimar al „Moldovagaz”, Vadim Ceban, Ministerului Energiei din Republica Moldova la mijlocul lunii octombrie. Textul scrisorii a fost făcut public joi de jurnalistul Alex Cozer pe pagina sa de Facebook.

Potrivit scrisorii, o delegație a „Moldovagaz” s-a deplasat la începutul lunii octombrie la Sankt Petersburg pentru negocieri cu conducerea Gazprom. Din delegație a făcut parte și Alexandr Martînov, directorul general al „Tiraspoltransgaz – Transnistria”.

„În urma discuțiilor, Gazprom și-a exprimat disponibilitatea de a furniza 294 de milioane de metri cubi de gaze naturale pentru malul drept al Nistrului în primul trimestru al anului 2025, precum și 2,05 miliarde de metri cubi pentru malul stâng al Nistrului pe parcursul întregului an 2025”, se arată în scrisoare.

Vadim Ceban a mai informat Ministerul Energiei că sunt planificate negocieri cu reprezentanții companiilor de transport al gazelor din Ucraina și Republica Moldova, pentru a discuta condițiile de tranzit prin teritoriul ucrainean.

Luni, ministrul Energiei, Victor Parlicov a anunțat că urmează să meargă la Sankt-Petersburg, pentru a discuta cu reprezentanții de la Gazprom tranzitul metanului pentru regiunea transnistreană.

Republica Moldova a renunțat la gazul rusesc de la sfârșitul anului 2022 și s-a reorientat pe piețele din vest, după ce Gazporm a redus cantitatea livrată Chișinăului la 5,7 milioane metri cubi/zi. Întreaga cantitate de  metan a fost redirecționată către partea stângă a Nistrului în schimbul energiei electrice.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 16:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Feb. 2026, 16:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Prețurile alimentelor din Uniunea Europeană au crescut în medie cu 2,8% în 2025 față de anul precedent, însă evoluțiile diferă semnificativ de la o țară la alta, iar unele produse au înregistrat scumpiri de peste 10%, arată datele publicate de Eurostat.

România a încheiat anul cu cea mai mare inflație alimentară din UE, de 6,7%, de peste două ori mai ridicată decât media blocului comunitar. La polul opus se află Franța, unde alimentele s-au scumpit cu doar 0,7%, în timp ce în Elveția prețurile au scăzut cu 1,1%. Dintre marile economii europene, Italia a înregistrat 2,5%, iar Germania și Spania câte 2,1%, în timp ce în Cipru prețurile au stagnat. În afara Uniunii, dar relevantă pentru comparație, Turcia se confruntă cu o inflație alimentară de 32,8%, într-un context de criză prelungită.

La nivel european, cele mai mari scumpiri s-au înregistrat la ciocolată, cu un avans mediu de 17,8%, fructe congelate, cu 13%, și carne de vită și mânzat, cu 10%. Creșteri consistente au fost consemnate și la ouă, unt și lapte proaspăt integral, produse de bază care au pus presiune pe bugetele gospodăriilor. Pe de altă parte, după valurile de scumpiri din anii anteriori, uleiul de măsline s-a ieftinit puternic în 2025, cu aproape 23%, iar reduceri de preț au fost înregistrate și la zahăr, alte uleiuri și grăsimi, precum și la cartofi.

Pentru Republica Moldova, Eurostat nu furnizează date, însă potrivit Biroul Național de Statistică, inflația alimentară în 2025 a fost de circa 5,6% în ritm anual, adică de peste două ori mai mare decât media din UE. Astfel, scumpirea alimentelor în Moldova a fost semnificativ mai puternică decât în blocul comunitar, dar mai moderată comparativ cu România.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!