Gheorghe Cavcaliuc, reținut pe aeroportul din Moscova. Prima fotografie și mesajul transmis de politician

04 Iul. 2021, 11:11
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
04 Iul. 2021, 11:11 // Actual //  MD Bani

Liderul Partidului PACE, Gheorghe Cavcaliuc, ar fi fost reținut, pe aeroportul din Moscova. Potrivit informațiilor, Cavcaliuc se îndrepta la o întâlnire cu diaspora din Sankt Petersburg. Întâlnirea era programată pentru data de 4 iulie 2021 la ora 18:00.

„Când am zburat la Moscova să ne întâlnim cu diaspora, la aeroport, eu și colegii mei ne-am confruntat cu lucruri ciudate. După controlul pașaportului, am fost reținut pentru inspecție suplimentară. Eu sau colegii mei vă ținem la curent”, a declarat Gheorghe Cavcaliuc.

Potrivit informațiilor, toți cei trei membri ai echipei PACE care au plecat în Federația Rusă, Valentina Geamănă, vicepreședintele partidului PACE, Alexandru Cârpă, vicepreședintele organizației teritoriale Chișinău și liderul partidului PACE, Gheorghe Cavcaliuc, sunt vaccinați împotriva COVID-19 și aveau teste negative pentru coronavirus, scrie Realitatea.md.

Fără explicații, Gheorghe Cavcaliuc a fost condus într-o cameră separată din aeroport de către oamenii legii.

După câteva ore, liderul Partidului PACE, Gheorghe Cavcaliuc, a reușit să o trimită colegilor după ce a fost reținut, împreună cu mesajul:

„Luptați până la victorie pentru Moldova. Indiferent ce va fi cu mine, voi luptați până la victorie. Moldova are nevoie de PACE și de patrioți la conducere. Să ridicăm țara din genunchi și să nu permitem niciodată, nimănui să ne intimideze pe noi moldovenii”, a transmis Gheorghe Cavcaliuc.

Potrivit informațiilor, echipa Partidului PACE a anunțat proteste în masă la sediile partidelor conduse de Igor Dodon, Renato Usatîi, la Ambasada Rusiei în Moldova, CEC, Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene. Partidul PACE crede că în spatele celor întâmplate sunt oponenții politici ai PACE, care sunt panicați de popularitatea în creștere a lui Gheorghe Cavcaliuc și PACE.

14 Apr. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Apr. 2026, 16:32 // Actual //  Grîu Tatiana

Călătoriile cu transportul public în regiunea transnistreană se scumpesc cu 17%. Decizia a fost luată marți, 14 aprilie, de către administrația de la Tiraspol pentru transportul de pasageri și bagaje pe rutele regulate urbane și suburbane.

Decizia vine pe fondul creșterii costurilor, în special a prețului la combustibil, care s-a majorat cu peste 30%, dar și din cauza inflației și a creșterii salariului minim pentru anul 2026. Potrivit așa-numitului Guvern, tarifele nu au fost ajustate în mod real în ultimii trei ani, fiind doar prelungite.

Astfel, tariful pentru transport crește de la 0,75 ruble la 0,88 ruble pentru un pasager-kilometru (de la aproximativ 70 de bani la 82 de bani).

În practică, cele mai mari scumpiri vor fi resimțite pe distanțele lungi. De exemplu, o călătorie din Tiraspol până la Camenca va costa 150 de ruble (circa 140,6 lei), față de 127,85 ruble (aproximativ 119,8 lei), ceea ce înseamnă o scumpire de peste 22 de ruble (circa 20,8 lei).

În schimb, pentru ruta Tiraspol–Dnestrovsc, prețul crește de la 31,25 ruble (circa 29,3 lei) la 36,65 ruble (aproximativ 34,4 lei), adică o majorare de circa 5,4 ruble (aproximativ 5,1 lei).

Noile tarife vor intra în vigoare imediat după publicarea oficială a deciziei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!