Guvernul întinde o mână de ajutor businessului. Compensează 500 metri cubi de gaz

31 Ian. 2022, 13:30
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Ian. 2022, 13:30 // Actual //  bani.md

Guvernul anunță ca va compensa primii 500 de metri cubi de gaz pentru oamenii de afaceri, în contextul majorării semnificative a tarifului la gaz, care a ajuns la 15,18 lei metrul cub.

Suntem conștienți de impactul creșterii prețurilor la gaz pentru populație. Astăzi noi venim cu măsuri de susținere pentru business. Compensarea a 500 metri cubi de gaz consumat pentru toți agenții economici, care acoperă consumul integral a mai mult de jumătate din clienții Moldovagaz. Compensațiile vor fi acordate retroactiv din luna ianuarie”, a explicat, într-o conferință de presă, premierul Natalia Gavrilița.

Șefa Executivului a precizat că mecanismul de compensații este similar cu cel al populației.

„Compensarea va fi făcută directe în factură. Compensarea pentru populație și business vor fi luate în cadrul ședinței Comisie situației excepționale. Vom lucra la un program pentru industriile ușoare pentru a reduce impactul prețului la gaz. Și industriile disproporționate afectate. 10 500 consumatori mai bine de jumătate compensații integrale. Vom veni cu detalii suplimentare.

În ceea ce privește suma compensațiilor și tariful, premierul a precizat că după ce vor fi făcute toate calculele vor fi prezentate public.

Vineri, 28 ianuarie, ANRE a aprobat în regim de urgență tarile la gaz pentru populație, la 15,18 lei/m3 cu 37% față de tariful precedent. Tarifele sunt aplicate retroactiv de la 1 ianuarie.

Premierul Natalia Gavrilița a declarat că tarifele pentru consumatori vor rămâne neschimbate urmare a majorării volumlui baniloralocați pentru compesații. Astfel, tariful compensat la gaz va rămâne de 6,80 de lei pentru 50 de metri cubi de gaz și de 7,90 de lei până la 150 de metri cubi.

Realitatea Live

19 Nov. 2025, 17:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Nov. 2025, 17:24 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportatorii moldoveni care efectuează curse internaționale spre Rusia și alte destinații regionale vor putea circula din nou prin punctele de trecere a frontierei dintre Lituania și Belarus.

Guvernul lituanian a decis redeschiderea punctelor Šalčininkai și Medininkai începând cu 20 noiembrie 2025, ora 00:00, anunță Agenția Națională Transport Auto (ANTA).

Anterior, acestea fuseseră închise din motive de securitate națională, după incidente cauzate de baloane meteorologice suspecte provenite din Belarus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII