Încă o victorie pentru Radu Albot! Moldoveanul a acces în turul trei al Australian Open și își asigură peste 165 mii euro

12 Feb. 2021, 10:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
12 Feb. 2021, 10:35 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Tenismenul moldovean Radu Albot a obținut a doua victorie de senzație la turneul de Mare Șlem, Australian Open, transmite IPN. După aceste două victorii, moldoveanul aflat pe locul 85 în lume va urca în clasamentul ATP.

După ce l-a eliminat pe numărul 13 mondial, spaniolul Roberto Bautista-Agut, jucătorul de 31 de ani a trecut și de australianul O’Connell Christopher, locul 121 ATP, scor 6-2, 7-5, 7-6. Partida a durat 2 ore și 22 de minute.

Radu Albot, care și-a asigurat un premiu bănesc de 165.228 de dolari, îl va întâlni în runda a treia pe norvegianul de 22 de ani, Ruud Casper, locul 28 mondial.

Vedeți AICI cele mai bune momente din meciul victoriei lui Radu Albot!

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!