Instituția de stat care raportează încasări de peste 551,8 milioane de lei în perioada 11-17 octombrie 2021

18 Oct. 2021, 11:15
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
18 Oct. 2021, 11:15 // Actual //  MD Bani

Serviciul Vamal raportează încasări de peste 551,8 milioane în perioada 11-17 octombrie curent, cu 8,5 % mai mult față de sarcina bugetară stabilită pentru acest interval.

De asemenea, de la începutul lunii octombrie, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat peste 1,3 miliarde lei, fiind atestată o creștere de 43,5 % față de încasările din intervalul corespondent al anului 2020.

Potrivit i formațiilor oferite de Serviciul Vamal, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 12 410 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 61 401 de traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale rămân a fi Leușeni și Sculeni, cu 14 961 și, respectiv, 11 388 traversări.

La capitolul combaterea fraudelor, în perioada vizată au fost constatate 184 de încălcări ale legislației vamale și aplicate amenzi în sumă de peste 198 mii de lei. Cele mai frecvente încălcări se referă la depășirea termenului de aflare pe teritoriul Republicii Moldova a mijloacelor de transport cu numere străine, declarate prin acțiune.

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 10:44 // Actual //  Ursu Victor

Actuala formă de organizare a administrației publice locale din Republica Moldova este profund ineficientă și împovărătoare pentru buget, a declarat fostul președinte al Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, în cadrul emisiunii „Contrasens” a publicației ZIUA.

Potrivit lui Ciocan, structura administrativă actuală generează costuri excesive, în condițiile în care foarte puține primării reușesc să se autofinanțeze. El a afirmat că, potrivit studiilor la care a avut acces și la care a participat, doar două primării din cele 898 existente, Chișinău și Bălți,  își pot acoperi cheltuielile administrative din veniturile proprii.

„Nu vorbim despre investiții sau dezvoltare, ci strict despre cheltuieli administrative, facturi și salarii”, a subliniat fostul șef al CEC.

Ciocan a atras atenția și asupra fragmentării excesive a administrației locale, menționând că există numeroase localități unde primarii sunt aleși în turul doi cu aproximativ 100 de voturi, ceea ce, în opinia sa, indică probleme structurale serioase.

Fostul oficial a pus situația actuală pe seama unor tendințe de durată, precum dezindustrializarea de după independență, migrația masivă și îmbătrânirea populației. În multe localități rurale, a spus el, activitatea economică este minimă, locurile de muncă lipsesc, iar producția locală este redusă, cu excepția parțială a sectorului agrar.

În acest context, Ciocan consideră că statul trebuie să intervină pentru modernizarea administrației publice și pentru reorganizarea administrativ-teritorială, astfel încât serviciile publice să fie mai eficiente.

El a avertizat că, dacă după alegerile din 2027 nu vor fi operate schimbări, Republica Moldova riscă să fie nevoită să mențină „acest sistem monstru” încă patru ani, din cauza constrângerilor procedurale și a normelor internaționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!