Mai puțină lumină în magazinele din Europa. Programul de lucru ar putea fi mai scurt la iarnă

10 Aug. 2022, 13:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
10 Aug. 2022, 13:51 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Mai mulți retaileri europeni au început să stingă lumina şi se gândesc să scurteze programul de funcţionare la iarnă, pe măsură ce facturile la energie cresc şi apare riscul raţionalizării, relatează Reuters.

Subsidiara din Austria a grupului internaţional de retail SPAR Group a decis să reducă intervalul de timp în care va fi iluminată publicitatea din vitrine şi exteriorul celor peste 1.500 de magazine pe care le deţine, a informat un purtător de cuvânt. Graţie acestor măsuri, consumul de electricitate al retailerului va fi redus cu un milion de kilowaţi-oră pe an, a adăugat purtătorul de cuvânt, însă nu a fost specificată suma care urmează să fie economisită.

Luna trecută, şi directorul de la Leclerc a avertizat că cel mai mare retailer francez de produse alimentare ar putea reduce programul de funcţionare la magazinele sale, în cadrul unui pachet de măsuri de urgenţă destinat contracarării riscului întreruperilor în aprovizionarea cu electricitate. Anterior, rivalul francez Carrefour a semnat un document intitulat ‘EcoWatt Charter’ cu operatorul de reţea RTE, în ideea reducerii consumului de electricitate la magazinele sale în perioada în care cererea este la un nivel ridicat.

Unii retaileri europeni, inclusiv grupurile Colruyt şi Ahold din Belgia, ar putea fi izolaţi parţial de potenţialele întreruperi şi de costurile ridicate pentru că au deja programe destinate conservării energiei.

Grupul Ahold caută şi el modalităţi prin care să îşi reducă consumul de energie, a declarat directorul general Frans Muller. Grupul a introdus deja o serie de programe destinate economisirii gazelor naturale, inclusiv un program care prevede că toate magazinele marca Albert Heijn vor funcţiona în întregime pe energie sustenabilă începând de anul viitor.

Realitatea Live

29 Dec. 2025, 17:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2025, 17:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La 29 decembrie 2025, Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” a reușit o performanță notabilă, rară și demnă de consemnat în istoria feroviară: a cumpărat haine. Nu bilete, nu piese de schimb, nu salarii restante, ci haine.

Potrivit unui comunicat plin de optimism instituțional, CFM a procurat 1475 de seturi de costume de lucru pentru angajați. În sfârșit, specialiștii care repară linii, întrețin infrastructura și deservesc trenuri vor putea înfrunta condițiile dificile nu doar cu răbdare și promisiuni, ci și cu îmbrăcăminte adecvată.

Potrivit comunicatului întreprinderii, echipamentul este „indispensabil”, mai ales într-un context în care salariile întârzie, reforma întârzie, dar costumele… au sosit la timp.

Conducerea subliniază că îmbrăcămintea specială este „un element esențial” pentru siguranță, sănătate și confort. Rămâne de văzut dacă siguranța financiară a angajaților va deveni vreodată la fel de esențială.

În prezent, muncitorii CFM vor putea lucra bine îmbrăcați, chiar dacă: nu știu când își vor primi toți banii, nu știu câte trenuri vor mai circula,
dar știu sigur că salopeta e nouă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII