Mii de vizitatori costumaţi au luat cu asalt Anime Festival din Singapore

01 Dec. 2022, 16:41
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
01 Dec. 2022, 16:41 // Au Bani //  MD Bani

Mii de vizitatori costumaţi în personaje manga şi fani ai anime-urilor au luat cu asalt în weekend Anime Festival Asia (AFA) din Singapore, organizat după o pauză de doi ani cauzată de pandemia de COVID-19, informează Reuters.

Evenimentul va dura trei zile și celebrează cultura japoneză populară.

Subcultura anime-urile, originară din Japonia, a continuat să se dezvolte şi să se extindă pe plan internaţional în ultimii ani în ciuda pandemiei, în mare parte datorită amplei sale prezenţe online şi a numeroşilor săi susţinători.

AFA a atras 120.000 de participanţi la precedenta ediţie, care a avut loc în 2019. Deşi datele referitoare la vânzările de bilete la ediţia din acest an nu sunt încă disponibile, directorul festivalului, Shawn Chin, a declarat pentru Reuters că se aşteaptă ca evenimentul din Singapore să atingă un număr similar de vizitatori, dacă nu chiar să-l depăşească.

„Acum, că sunt în Singapore, am senzaţia că mă aflu la o întâlnire cu vechi prieteni, întrucât am fost în legătură constantă online cu oamenii de aici”, a declarat Hiko, o participantă din Taiwan care face cosplay.

Singapore a relaxat majoritatea restricţiilor COVID-19 anul acesta, iar diferite evenimente internaţionale au revenit în acest oraş-stat în ultimele luni.

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 10:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 10:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Rețelele electrice de distribuție gestionate de Premier Energy Distribution au înregistrat o creștere a consumului de energie electrică la începutul anului 2026, pe fondul temperaturilor scăzute și al utilizării sporite a sistemelor electrice de încălzire. Datele pentru luna ianuarie și primele 24 de zile din februarie arată o intensificare clară a cererii, inclusiv la nivelul vârfurilor de sarcină.

În ianuarie 2026, consumul total de energie electrică a ajuns la 365.246 MWh, în creștere cu aproximativ 17,6% față de ianuarie 2025 și cu aproape 15% comparativ cu ianuarie 2024. Totodată, au fost înregistrate cele mai ridicate valori ale consumului maxim din ultimii ani, 13.217 MWh consum maxim zilnic și 680 MWh consum maxim orar. Potrivit companiei, aceste cifre reflectă o solicitare intensă a rețelei, în special în intervalele de seară, când consumul casnic a crescut pe fondul încălzirii electrice.

Tendința ascendentă s-a menținut și în februarie. În primele 24 de zile ale lunii, consumul total a însumat 276.291 MWh, peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut (257.826 MWh) și mult peste cel din februarie 2024 (227.561 MWh). În această perioadă, consumul maxim zilnic a atins 12.884 MWh, iar cel maxim orar 646 MWh.

Datele indică faptul că solicitarea rețelei rămâne ridicată, iar dacă ritmul actual se menține, februarie 2026 ar putea depăși nivelurile totale din anii precedenți. Premier Energy avertizează că majorarea simultană a consumului total și a vârfurilor de sarcină pune presiune suplimentară pe infrastructura de distribuție, făcând esențial echilibrul dintre cerere și capacitatea tehnică a rețelei pentru menținerea stabilității sistemului energetic.

Pe acest fundal, la 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!