Moldindconbank a lansat programul de transformare bancară – MICB4YOU

05 Sept. 2023, 09:56
 // Categoria: Comercial // Autor:  MD Bani
05 Sept. 2023, 09:56 // Comercial //  MD Bani

Moldindconbank a lansat programul de transformare  – MICB4YOU, care va alinia banca la cele mai bune practici bancare internaționale. Prin urmare, clienții băncii vor beneficia de produse și servicii complete, atât digital, cât și în orice oficiu Moldindconbank, mai rapid, mai simplu și mai comod.

Programul presupune migrarea la un nou sistem informațional bancar, revizuirea modelului de deservire la nivel de sucursală, remodelarea proceselor de vânzări, centralizarea funcției de finanțare, centralizarea activităților de back office, optimizarea proceselor, precum și implementarea altor soluții financiare moderne, care vor crește eficiența și capacitățile digitale ale Moldindconbank.

Soluția tehnică a fost furnizată de către  o companie specializată de peste hotare, care deține o experiență vastă în implementarea sistemelor informaționale bancare și dispune de o echipă calificată în domeniu.

Alexander Picker, Președintele Moldindconbank:

Sunt mândru de lansarea programului MICB4YOU, asupra căruia echipa noastră a muncit enorm. Optimizarea modelului operațional va crește semnificativ performanța și eficiența, iar implementarea noilor soluții IT va permite avansarea la un alt nivel în banking. Totodată, colegii noștri din sucursale vor fi scutiți de munca pur administrativă, deoarece multe procese vor fi automatizate. Acest lucru ne va permite să acordăm și mai mult timp clienților, să le oferim și mai multă comoditate, siguranță, produse și servicii competitive. Procesul de transformare nu va fi ușor, fiind unul complex, care necesită timp și efort din partea tuturor. Totuși, sunt convins că rezultatele vor fi apreciate atât de clienți, cât și de angajați”.

Programul MICB4YOU face parte din strategia băncii de a investi în tehnologii digitale și de a rămâne deschisă către inovație.

Moldindconbank este o bancă sistemică, care deține cea mai vastă rețea de unități bancare din Republica Moldova – 70 de sucursale, 88 de agenții și 262 de ATM-uri. Banca rămâne lider incontestabil pe piața cardurilor și pe segmentul creditelor imobiliare.

Moldindconbank – mereu alături!

Realitatea Live

25 Dec. 2025, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
25 Dec. 2025, 14:41 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Extinderea rapidă a centralelor din surse regenerabile a determinat autoritățile să intervină asupra cadrului de siguranță din sectorul energetic. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o nouă redacție a Normelor de securitate la exploatarea instalațiilor electrice, care înlocuiește documentul din 2019 și îl aliniază la realitățile actuale ale pieței.

Potrivit ANRE, în perioada 2020–2024 au fost puse în funcțiune 1 865 de centrale fotovoltaice și 59 de centrale eoliene, iar anul 2023 a consemnat un vârf, cu 864 de centrale fotovoltaice admise în exploatare. Această evoluție rapidă a impus completarea normelor cu cerințe specifice pentru exploatarea și mentenanța instalațiilor electrice din surse regenerabile.

„Creșterea exponențială a centralelor din surse regenerabile a făcut necesară actualizarea urgentă a Normelor de securitate, pentru a reduce riscurile și a asigura un nivel adecvat de protecție a personalului electrotehnic”, subliniază ANRE.

Noua redacție ajustează valorile nivelurilor de tensiune în conformitate cu standardul european, introduce cerințe clare pentru personalul care pregătește locul de muncă, un formular standard al dispoziției de lucru, precum și reguli detaliate pentru lucrările efectuate de agenți economici contractați și pentru intervențiile realizate în regim de exploatare curentă.

Autoritatea de reglementare precizează că aceste modificări vor contribui la diminuarea riscului de accidente, la creșterea clarității operaționale și la armonizarea cadrului național cu standardele europene de securitate electrică, consolidând totodată cooperarea dintre operatorii de sistem și prestatorii de servicii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII