NATO analizează opţiuni de asistenţă pentru Republica Moldova, Bosnia-Herţegovina şi Georgia

13 Feb. 2023, 19:56
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Feb. 2023, 19:56 // Actual //  bani.md

Alianţa Nord-Atlantică va analiza modalităţi de suplimentare a asistenţei concrete pentru Republica Moldova, Bosnia-Herţegovina şi Georgia, în contextul ameninţărilor ruse, afirmă secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg a declarat că miniştrii Apărării din statele membre NATO vor discuta, în cadrul reuniunii de marţi şi miercuri, despre modalităţi de „consolidare a poziţiei NATO în sensul descurajării şi apărării”. „Vom aborda capabilităţie industriale şi vom intensifica apărarea infrastructurii submarine esenţiale. Vom intensifica şi vom accelera susţinerea pentru Ucraina”, a afirmat Jens Stoltenberg.

„Miniştrii vor discuta şi despre modalităţile de intensificare a susţinerii practice pentru Bosnia-Herţegovina, Georgia şi Republica Moldova, trei parteneri valoroşi ai NATO care se confruntă cu ameninţări ruse”, a precizat Stoltenberg.

Preşedintele Maia Sandu a atribuit Administraţiei Rusiei presupuse planuri de provocare a unor „violenţe” în Republica Moldova, subliniind însă că acţiunile nu vor avea succes. „Tentativele Kremlinului de a provoca violenţe în Republica Moldova nu vor funcţiona. Scopul nostru principal este securitatea cetăţenilor şi a statului. Obiectivul nostru este pacea şi ordinea publică în ţara noastră”, a afirmat Maia Sandu. Preşedintele Republicii Moldova a acuzat că scopul acţiunilor ar fi „schimbarea actualei administraţii guvernamentale cu una controlată de Federaţia Rusă”. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a afirmat în urmă cu câteva zile că a informat-o recent pe Maia Sandu despre un presupus plan al Rusiei de „distrugere” a Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Apr. 2025, 17:40
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Apr. 2025, 17:40 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Acțiunile și obligațiunile rusești continuă să se ieftinească într-un context de tensiuni geopolitice și de război comercial cu Statele Unite. La ora 13:30 (ora Moscovei), indicele principal al Bursei de la Moscova (MOEX) a scăzut cu 3,9%, ajungând la 2.675 puncte – un nivel nevăzut din decembrie 2024.

Potrivit lui Kirill Komarov, șeful analizei la „T-Investiții”, citat de Moskowtimes piața financiară rusă se confruntă cu o combinație toxică. Este vorba de tensiunile geopolitice în contextul războiului comercial cu SUA, politica monetară dură a Băncii Centrale a Rusiei, rubla puternică, care reduce profiturile companiilor exportatoare, prețul petrolului în scădere, cu varianta rusească Urals coborând până la 50 de dolari pe baril și investitorii și-au pierdut încrederea în scăderea ratei cheie, în revenirea capitalului străin și în profitabilitatea companiilor rusești.

Topul companiilor lovite de criză: Norilsk Nickel: -4%, Novatek: -4,5%, Gazprom și Gazprom Neft: -3,3% și -3,8%, Surgutneftegaz: -4,6%, VTB Bank: -4,9%, Lukoil: -2%, Indicele obligațiunilor de stat (RGBI): -1,7%, 14 zile consecutive de scăderi
Indicele MOEX a înregistrat cea mai lungă serie de scăderi din istoria recentă (deși nu cea mai abruptă), pierzând 17% de la mijlocul lunii martie. Mulți investitori care au cumpărat acțiuni cu efect de levier sunt acum forțați să-și închidă pozițiile, uneori prin margin calls.

Kirill Komarov consideră că situația nu poate continua la infinit: dacă rubla rămâne puternică, Banca Centrală ar putea reduce rata cheie, dacă petrolul continuă să scadă, deprecierea rublei ar putea stimula exporturile. Între timp, Alexei Klimiuk de la Alfa Capital atribuie scăderile panicii și emoțiilor, în timp ce Alexei Antonov de la Alor Broker nu exclude ca indicele MOEX să scadă sub 2.500 de puncte.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ