„Păpușarul din umbră”, din nou în vizorul lui Trump: Îl acuză pe Soros că alimentează străzile cu dolari pentru scandal

13 Sept. 2025, 09:37
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
13 Sept. 2025, 09:37 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a reluat vineri, într-un interviu la Fox News, acuzațiile la adresa miliardarului și filantropului George Soros, propunând din nou deschiderea unei anchete în baza legii federale RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act).

„Ne vom uita la cazul lui Soros, pentru că eu cred că este un dosar RICO împotriva lui și a altor persoane. Pentru că asta nu mai seamănă a proteste. Este agitație reală”, a declarat Trump.

Nu este prima dată când liderul american lansează astfel de acuzații. Luna trecută, într-o postare pe platforma Truth Social, Trump îi avertiza pe George Soros și pe fiul său că administrația îi „monitorizează”.

De asemenea, în această săptămână, Trump a fost întâmpinat de protestatari la un restaurant din Washington D.C., incident pe care el îl leagă direct de presupuse finanțări orchestrate de Soros, cunoscut ca unul dintre cei mai importanți donatori ai Partidului Democrat.

George Soros a direcționat, din 2020 încoace, sute de milioane de dolari către campanii și cauze democrate. În plus, el a fost decorat de fostul președinte Joe Biden cu „Medalia Prezidențială a Libertății”, cea mai înaltă distincție civilă din SUA.

Revenirea lui Trump asupra subiectului subliniază strategia sa electorală de a lega nemulțumirile față de protestele din țară de numele și influența miliardarului maghiaro-american, pe care îl acuză că alimentează „agitația” împotriva sa și a administrației republicane.

George Soros a fost cu mai bine de o jumătate de secol în urmă unul din inventatorii strategiilor de depuneri cu mare risc. Cel mai mare succes al său, care l-a făcut celebru la nivel mondial, a fost o speculaţie monetară împotriva lirei britanice, prin care o firmă condusă de Soros a câştigat în 1992, în timp record, aproape un miliard de dolari. De aceea Soros este numit în Ungaria, inclusiv de către premierul Orban, un speculant care nenoroceşte milioane de oameni.

În fapt, prăbuşirea lirei sterline, pe 16 septembrie 1992, are o poveste mai complicată, care a produs discrepanţe politice, sociale şi economice cu mult înainte ca Soros şi alţi investitori să câştige de pe urma ei. Soros a devenit între timp unul din criticii cei mai vocali ai capitalismului financiar modern şi cere reglementarea mai strictă a pieţelor financiare.

Totuşi, dat fiind că Soros a câştigat în continuare miliarde din afaceri bursiere până când s-a retras ca investitor privat, mulţi din criticii săi îl acuză de schizofrenie. Criticat este şi faptul că fonduri cu care Soros lucrează sunt înregistrate în paradisuri fiscale. I se reproşează de asemenea că nu urmăreşte o strategie de investiţii mai sustenabilă, de pildă pe modelul fondului de stat al Norvegiei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Ian. 2026, 17:47
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
26 Ian. 2026, 17:47 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Bulgaria ar putea înregistra aproximativ 14 milioane de vizitatori în acest an, potrivit estimărilor făcute de Rumen Draganov, director în cadrul Institutului pentru Analize și Evaluări în Turism (IAAT). Specialistul susține că sectorul turismului își menține o evoluție pozitivă, în pofida temerilor legate de scumpiri.

Potrivit lui Draganov, în următoarele luni sunt așteptate creșteri moderate de prețuri. Tarifele de cazare ar urma să urce cu aproximativ 10%, iar prețurile din restaurante și unitățile de alimentație publică cu circa 7%. În perioada ianuarie–aprilie, majorarea medie a prețurilor este estimată la aproximativ 7%.

Aceste ajustări se vor reflecta și în venituri. Sectorul turismului bulgar ar urma să genereze în primele patru luni ale anului aproape 170 de milioane de euro, echivalentul a circa 333 de milioane de leva, ceea ce ar reprezenta o creștere de aproximativ 7% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Draganov a subliniat că turismul rămâne unul dintre cele mai performante domenii ale economiei bulgare, cu o creștere solidă și sustenabilă a veniturilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!