Primari la „Consens Național”: Nu suntem mari ideologi, dar putem demonstra avantajele integrării europene prin fapte

02 Aug. 2024, 14:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Aug. 2024, 14:44 // Actual //  bani.md

Prin viziunile și acțiunile lor la nivel local, primarii sunt principalii ambasadori ai integrării europene. De această părere au fost invitații emisiunii „Consens Național” de la RLIVE TV, Constantin Cojocaru, primarul municipiului Edineț, și Vladislav Cociu, primarul orașului Ștefan Vodă. Potrivit lor, aleșii locali pot demonstra de unde vin adevăratele valori și investiții pentru îmbunătățirea vieții în Republica Moldova.

Primarul municipiul Edineț a menționat că este deocamdată devreme ca toți oamenii să înțeleagă importanța integrării europene. El spune că abia după ce vor fi valorificate fondurile de asociere, cetățenii vor avea mai multe argumente în favoarea vectorului european.

„Practic toate fondurile care vin în Republica Moldova vin prin perspectiva europeană, a unor agenții ale SUA sau a unor țări care nu sunt din Est. Aceste proiecte realizate pot fi o formulă de convingere. Primarii prin felul lor de a fi nu sunt ideologi, dar ei pot demonstra de unde vin adevăratele valori și adevăratele investiții care vor mișca țara înainte”, a spus Constantin Cojocaru.

Vladislav Cociu, primar cu o experiență de peste 20 de ani, a declarat că regiunea de sud mai este marcată de euroscepticism datorită unor voci care au atitudine negativă față de Uniunea Europeană. Cu toate acestea, oamenii înțeleg unde este bunăstare și condiții de viață mai bune.

„Lucrurile trebuie făcute nu doar în centru prin renovarea unei case de cultură, acestea trebuie resimțite de fiecare cetățean. Se întâmplă să încep ziua de muncă ascultând argumentele euroscepticilor. Depunem eforturi să le explicăm ce înseamnă Uniunea Europeană și care sunt beneficiile integrării europene, ale reformelor pe care urmează să le facem”, a spus Vladislav Cociu.

Invitații emisiunii au menționat că mizează pe comunicarea cu autoritățile centrale pentru o coordonarea mai strânsă a procesului de integrare europeană care să ajungă la fiecare cetățean. Totodată, ei au apreciat susținerea partenerilor europeni pentru dezvoltarea localităților din Republica Moldova.

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 18:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 18:02 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Două proiecte de lege care vizează modernizarea cadrului legal al pieței asigurărilor și alinierea acestuia la standardele Uniunii Europene au fost supuse consultării publice. Inițiativele au fost elaborate de Banca Națională a Moldovei (BNM) și sunt promovate de Ministerul Finanțelor, în conformitate cu principiile transparenței decizionale.

Potrivit autorităților, noile reglementări propun un cadru normativ actualizat, cu termene clare de intrare în vigoare în perioada 2028–2029, fără a introduce modificări imediate pentru consumatori și pentru piața asigurărilor. Scopul este consolidarea stabilității sectorului, creșterea protecției asiguraților și apropierea treptată de practicile europene.

Primul proiect vizează asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) și urmărește armonizarea regulilor din Republica Moldova cu cele aplicate în Uniunea Europeană. Documentul clarifică rolurile instituțiilor implicate: BNM va exercita supravegherea companiilor de asigurări, iar Comisia Națională a Pieței Financiare va gestiona relația contractuală cu clienții, inclusiv constatarea și plata despăgubirilor.

Proiectul mai prevede trecerea la un sistem de stabilire liberă a tarifelor RCA, în linie cu practicile europene, precum și majorarea limitelor de despăgubire pentru a oferi o protecție mai ridicată persoanelor prejudiciate. Totodată, este creat cadrul pentru un sistem informațional modern în domeniul RCA, care va asigura evidența centralizată a polițelor și a daunelor.

Implementarea va fi etapizată, iar prevederile legii vor intra în vigoare peste doi ani. Dispozițiile privind prima unică ce va acoperi RCA intern și asigurarea externă „Carte Verde” vor deveni aplicabile doar după aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Al doilea proiect se referă la activitatea de asigurare și reasigurare și are ca obiectiv creșterea siguranței și stabilității pieței pentru consumatori. Noile reguli impun cerințe mai stricte de capitalizare, guvernanță și gestionare a riscurilor pentru companiile de asigurări, astfel încât acestea să își poată onora obligațiile față de clienți.

Documentul stabilește reguli clare privind organizarea conducerii, transparența acționariatului și managementul riscurilor. În același timp, sunt prevăzute cerințe proporționale pentru companiile mai mici, pentru a evita presiuni excesive asupra acestora.

Proiectul actualizează și cerințele privind capitalul minim al asigurătorilor, în funcție de tipul de activitate desfășurată, pentru a garanta resurse financiare suficiente în vederea achitării despăgubirilor.

Aplicarea noilor reguli va fi graduală. La intrarea în vigoare, companiile vor trebui să respecte cea mai mare parte a cerințelor, iar conformarea integrală va avea loc într-o etapă ulterioară. Se propune ca legea privind activitatea de asigurare și reasigurare să intre în vigoare la 1 ianuarie 2029.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!