Primul Ford Mustang nu va lipsi de la AutoClassica la Castel Mimi

22 Sept. 2023, 09:55
 // Categoria: Comercial // Autor:  MD Bani
22 Sept. 2023, 09:55 // Comercial //  MD Bani

La sfârșitul săptămânii curente, pe 23 şi 24 septembrie, AutoBlog.MD va organiza evenimentul numit AutoClassica la Castel Mimi – o expoziție auto în care vor putea fi văzute cele mai frumoase automobile istorice din țară, cât și din afara ei, împreună cu unele exemplare de colecție care peste ani vor trece și ele în categoria mașinilor veritabile de epocă.

Şi, după cum v-am promis, despre câteva modele unicate vă povestim pe scurt în articole individuale, acesta fiind dedicat unei legende care nu are cum să lipsească de la un asemenea eveniment – Ford Mustang de primă generaţie!

Şi, după cum v-am promis, despre câteva modele unicate vă povestim pe scurt în articole individuale, acesta fiind dedicat unei legende care nu are cum să lipsească de la un asemenea eveniment – Ford Mustang de primă generaţie!

Automobilul din imagine este unul dintre primele Ford Mustang făcute vreodată, generaţia în cauză fiind produsă între martie 1964 şi iunie 1973. Este propulsat de un V8 natural aspirat de 4.735 cm3 (275 CP/423 Nm), cuplat la o cutie mecanică în patru trepte prin care toate forţele se trimit pe puntea din spate, suficient de puternic pentru a duce maşina până la aproape 200 de km/h.

Vehiculul este fabricat la începutul anului 1965 şi a fost importat din Statele Unite ale Americii în anul 2005, avariat şi descompletat, dar abandonat timp de patru ani din imposibilitatea efectuării reparațiilor, informează autoblog.md.

A fost achiziționat ulterior de actualul proprietar în 2009, iar până la sfârşitul lui 2010 a fost finalizată restaurarea cu investiţii destul de considerabile.

Muscle car-ul cu o livrea în stil Gulf Oil a suportat câteva ameliorări ale sistemelor de la bord pentru a-l face sigur în traficul actual, parcurgând numai în acest an, la diverse evenimente pentru vehicule istorice, peste 7.000 de km.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!