Războiul nervilor! Moscova ține în șah o lume întreagă. Popescu: Monitorizăm cu atenție evoluțiile din Ucraina

12 Feb. 2022, 18:28
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Feb. 2022, 18:28 // Actual //  bani.md

Urmare a situației tensionate din Ucraina, ministrul de Externe, Nicu Popescu susține că ministerul de la Chișinău se află în contact permanent la acest subiect cu partenerii țării noastre.

Ambasada Republicii Moldova la Kiev monitorizează cu atenție evoluțiile din Ucraina. La această etapă, Ambasada și Consulatul de la Odesa își desfășoară activitatea în regim obișnuit.

În cazul evoluțiilor îngrijorătoare, misiunea noastră diplomatică dispune de planuri necesare de acțiuni. De asemenea, se menține legătura permanentă cu cetățenii moldoveni participanți la Misiune specială de monitorizare a OSCE în Ucraina și conaționalii care contactează ambasada pentru suport informațional”, a explicat Popescu.

Reiterăm recomandarea în adresa cetățenilor moldoveni să urmărească cu prioritate anunțurile autorităților și informațiile oficiale difuzate de surse credibile.

Astăzi, 12 februarie, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a acuzat Washingtonul că duce o „campanie de propagandă” despre posibila agresiune rusă, în timpul unei convorbiri telefonice cu secretarul de stat al Statelor Unite Antony Blinken, a anunţat sâmbătă Ministerul de Externe rus, citat de Reuters şi France Presse.

„Campania de propagandă lansată de Statele Unite şi aliaţii săi cu privire la `o agresiune a Rusiei` împotriva Ucrainei are ca scop provocarea, încurajând autorităţile de la Kiev” să se lanseze într-o „rezolvare militară a problemei Donbasului”, potrivit acestui comunicat, ce face referire la regiunea din estul Ucrainei de la graniţa cu Rusia unde forţele ucrainene se luptă de opt ani cu separatiştii proruşi susţinuţi de Moscova, relatează Agerpres.

Potrivit comunicatului rezumând convorbirea telefonică purtată sâmbătă cu Blinken, Lavrov a mai declarat că Washingtonul şi Bruxellesul au ignorat cerinţele de securitate cheie ale Rusiei.

Rusia a acumulat forţe militare în apropierea Ucrainei, alimentând temerile că ar putea să o invadeze. Moscova neagă astfel de planuri.

Realitatea Live

16 Aug. 2025, 13:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2025, 13:25 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a decis să nu introducă, deocamdată, noi sancțiuni împotriva Rusiei și a partenerilor săi comerciali, după întrevederea avută cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

„Având în vedere ce s-a întâmplat astăzi, cred că nu este nevoie să mă gândesc la asta acum. Poate peste două-trei săptămâni, dar în prezent nu avem nevoie să luăm o astfel de decizie”, a declarat Trump pentru Fox News.

Liderul american a subliniat că discuțiile cu Putin au fost „foarte bune” și le-a descris drept „o întâlnire caldă”. „Cred că suntem foarte aproape de un acord”, a adăugat el, precizând că președintele rus nu doar că sprijină ideea păcii în Ucraina, dar „vrea ca aceasta să se întâmple”.

Trump a afirmat că acum încetarea focului și soluționarea pașnică depind de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, căruia i-a recomandat să încheie o înțelegere cu Moscova.

Anterior întrevederii cu Putin, Trump avertizase că, în cazul în care Rusia va refuza să oprească războiul din Ucraina, vor urma „consecințe foarte serioase”. Totodată, el a sugerat că, în cazul unui progres real al negocierilor, ar putea fi organizată o reuniune trilaterală cu participarea lui Zelenski.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII