Sectorul HoReCa, supus unor controale minuțioase! SFS anunță rezultatele pentru aprilie-decembrie 2023

15 Dec. 2023, 12:31
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
15 Dec. 2023, 12:31 // Slider //  MD Bani

Conducerea Serviciului Fiscal de Stat (SFS) a avut o întrevedere cu reprezentanții Asociației Naționale a Restaurantelor și a localurilor de agrement din Republica Moldova (Asociația MĂR), în cadrul căreia au fost trecute în revistă rezultatele programului de conformare voluntară în privința contribuabililor din domeniul HORECA, desfășurat în perioada aprilie-decembrie 2023.

În total, au fost monitorizați 63 de contribuabili din domeniul hotelier, 325 de contribuabili din domeniul alimentație publică.

„Activitățile angajaților autorității fiscale au constat în: ieșiri la subdiviziunile înregistrate privind prestarea serviciilor în domeniul HoReCa; efectuarea vizitelor fiscale, cu reflectarea în raportul vizitei fiscale a datelor identificate/colectate în cadrul ieșirii la fața locului și contrapunerea cu cele reflectate în evidența contabilă; monitorizarea subdiviziunilor entităților prin ieșirea la fața locului, pentru o perioadă de 2 luni cu ieșirea la fața locului cel puțin 4 ori”, se arată într-un comunicat al SFS.

În context, directorul adjunct al SFS, Valeriu Vlas a declarat că rezultatele obținute în cadrul acțiunilor de conformare benevolă sunt modeste, „menționând despre necesitatea impulsionării cooperării bilaterale și identificarea unor noi metode de încurajare a contribuabililor din domeniu pentru a se alinia la prevederile legislației fiscale, prin declararea în volum deplin a veniturilor și achitarea în termen a impozitelor aferente”.

De asemenea, în cadrul ședinței au fost discutate și aspecte metodologice precum ar fi modificările efectuate în legislația fiscală privind cota TVA pentru domeniul HORECA, precum și eventuala conectare a agenților economici din domeniu la Sistemul Informațional Automatizat „Monitorizarea electronică a vânzărilor” – parte componentă a Sistemului Informațional al Serviciului de Stat care asigură recepționarea și evidența informației despre tranzacțiile efectuate prin intermediul echipamentelor de casă și de control deținute de agentul economic.

Realitatea Live

01 Dec. 2025, 18:39
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
01 Dec. 2025, 18:39 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Ministrul Economiei, Eugeniu Osmochescu, a respins ideea introducerii unei cote obligatorii de 50% pentru produsele autohtone pe rafturile magazinelor, declarând la Radio Moldova că o astfel de măsură ar încălca atât regulile economiei de piață, cât și normele internaționale.

Potrivit ministrului, impunerea unei limite minime pentru marfa produsă în Republica Moldova nu ar fi compatibilă cu angajamentele comerciale ale țării și ar contraveni celor mai bune practici europene.

„Nu este corect, nu este o regulă a unei economii de piață, nu este corect conform reglementărilor internaționale și celor mai bune practici. Limitarea nu este posibilă din punct de vedere juridic”, a subliniat Osmochescu.

În locul unei cotări obligatorii, ministrul propune soluții alternative pentru susținerea producătorilor locali: programe de marketing, etichetare clară și campanii care evidențiază produsele fabricate în Republica Moldova direct pe rafturile magazinelor.

„Putem avea programe de marketing în rafturi, unde sunt identificate produsele din Republica Moldova și sunt promovate cu sprijinul statului. Putem stimula consumul local, dar nu putem impune cote obligatorii”, a declarat ministrul.

În 2021, toate magazinele din Republica Moldova erau obligate să aibă pe rafturi cel puţin 50 de produse agroalimentare autohtone, însă ulterior prevederea a fost abrogată.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII