Șefa Trezoreriei SUA anunță sancțiuni pentru ”membri cheie ai Hamas” din Gaza, Sudan, Turcia, Algeria și Qatar

18 Oct. 2023, 17:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Oct. 2023, 17:21 // Actual //  bani.md

Departamentul Trezoreriei american a anunţat miercuri o serie de sancţiuni, impuse în conformitate cu un ordin executiv legat de terorism, vizând nouă ”membri cheie ai Hamas” care sunt agenţi sau persoane ce participă la finanţarea grupării islamiste palestiniene instalaţi în Gaza şi în ţări precum Sudan, Turcia, Algeria şi Qatar, transmit AFP şi Reuters.

”Statele Unite iau decizii rapide şi hotărâte referitoare la finanţatorii şi susţinătorii Hamas, în urma masacrului brutal şi inadmisibil contra unor civili israelieni, printre care şi copii”, a declarat secretarul american al Trezoreriei, Janet Yellen, într-un comunicat, cu referire la atacul lansat de Hamas în 7 octombrie asupra teritoriului israelian.

”Vom continua să luăm toate măsurile necesare pentru a priva teroriştii Hamas de capacitatea de a strânge şi folosi fonduri pentru a comite atrocităţi şi a teroriza poporul israelian”, a adăugat Yellen.

Preşedintele american Joe Biden a vizitat miercuri Israelul, unde s-a întâlnit cu premierul Benjamin Netanyahu în contextul actualului conflict între Israel şi Hamas. Cu acest prilej, Netanyahu a cerut Occidentului să-şi unească forţele pentru a învinge Hamas, după ce masacrul comis de organizaţia extremistă palestiniană la 7 octombrie a arătat “răul pur” al grupării.

Întâlnindu-se miercuri cu preşedintele american Joe Biden la Tel Aviv, Netanyahu a declarat că “lumea civilizată trebuie să se unească pentru a învinge Hamas”, comparând organizaţia militantă care conduce Fâşia Gaza cu naziştii şi cu reţeaua jihadistă Stat Islamic.

Hamas a comis cele mai grave crime din Israel, a spus Netanyahu. Au fost violate femei, au fost decapitaţi soldaţi şi au fost ucişi copii, a adăugat el.

“Imaginaţi-vă, domnule preşedinte, frica şi panica acelor copilaşi în ultimele lor clipe, când monştrii le-au descoperit ascunzătorile secrete. Vom învinge Hamas şi vom elimina această ameninţare teribilă din vieţile noastre”, i-a spus premierul israelian lui Biden.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 13:42
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Nov. 2025, 13:42 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministra Agriculturii, Ludmila Cătlabuga, anunță că instituția pe care o conduce lucrează împreună cu Ministerul Justiției la un mecanism de protecție destinat fermierilor aflați în dificultate și supuși executărilor silite. Potrivit acesteia, proiectul unui act normativ a fost deja transmis Ministerului Justiției, iar ministrul de resort a confirmat că documentul urmează să fie examinată, îmbunătățit și promovat cât mai rapid.

Cătlabuga a subliniat că obiectivul principal este stoparea executărilor silite în cazul fermierilor care au un plan clar de restructurare, astfel încât să fie evitate falimentele în lanț din sectorul agricol. Ministra accentuează însă că măsura nu reprezintă o anulare a datoriilor, iar fermierii își vor păstra obligațiile față de creditori. „Vrem să oprim acele executări silite și să nu avem ridicări de bunuri de la fidejusori, dar doar pentru fermierii care au un plan de restructurare clar și viabil. Această perioadă de protecție nu îi scapă de datorii, dar îi ajută să le onoreze și să evite insolvența”, a explicat Cătlabuga.

Oficiala a menționat că proiectul este doar prima componentă a unui pachet mai amplu de măsuri legislative, care va viza inclusiv finanțarea în sectorul agricol și crearea unor instrumente suplimentare de sprijin pentru fermierii afectați de pierderi, datorii sau dificultăți financiare. Ministerul Agriculturii și Ministerul Justiției se află în dialog permanent pentru ajustarea cadrului normativ.

„Suntem în discuții bune cu Ministerul Justiției și ne dorim ca actul să fie promovat cât mai rapid. Înțelegem atât situația fermierilor care riscă să intre în insolvență, cât și responsabilitatea față de creditori. Este important să găsim o soluție echilibrată”, a declarat Cătlabuga.

Proiectul urmează să fie analizat în detaliu de Ministerul Justiției, iar ulterior să fie înaintat Guvernului pentru aprobare, astfel încât mecanismul de protecție să poată intra în vigoare în cel mai scurt timp.

La începutul lunii noiembrie, Asociația „Forța Fermierilor” anunța depsre situația dramatică din sudul Republicii Moldova, unde agricultorii afectați de secetă sunt hărțuiți și deposedați abuziv de executori judecătorești, în pofida faptului că mulți dintre ei au planuri de restructurare aprobate de instanțe. Într-o scrisoare publică adresată autorităților statului, organizația cere intervenția imediată a Guvernului și Parlamentului și instituirea unui moratoriu asupra executărilor silite.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII