Situație alarmantă în vecinătatea Moldovei! Ucraina clocotește. Popescu: Observăm acțiuni de provocare a violențelor

21 Feb. 2022, 15:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Feb. 2022, 15:01 // Actual //  bani.md

Împărtășim îngrijorarea profundă a statelor partenere în legătură cu deteriorarea semnificativă a situației de securitate din Ucraina și de la granițele acesteia, care pun în pericol suveranitatea și integritatea teritorială a țării vecine, a comentat ministrul de Externe, Nicu Popescu situația tensionată de la granița cu Ucraina.

Orice amenințare sau folosire a forței care afectează suveranitatea și integritatea teritorială a statelor contravine principiilor fundamentale ale dreptului internațional, a ordinii de securitate europeană consacrată în Actul final de la Helsinki, Carta de la Paris și declarațiile ulterioare ale OSCE.

Observăm, totodată, acțiuni organizate de provocare a violențelor însoțite de o creștere semnificativă a dezinformării și informațiilor false care sunt menite să inducă și o stare de confuzie. Republica Moldova pledează ferm pentru necesitatea dezescaladării tensiunilor actuale, printr-un efort coordonat și prin identificarea unor soluții diplomatice”, a punctat Popescu.

Ministrul salută determinarea autorităților ucrainene de a identifica o ieșire pașnică din actuala criză și facem un apel la calm și soluționarea tuturor divergențelor prin dialog.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII