Statul se împrumută de la moldoveni. Ce dobândă oferă

11 Sept. 2024, 15:18
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
11 Sept. 2024, 15:18 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Începând cu 16 septembrie 2024, cetățenii Republicii Moldova vor avea oportunitatea de a procura direct valori mobiliare de stat (VMS), fără a apela la intermediari. Această inițiativă inovatoare oferă o rată competitivă a dobânzii de 6% anual, fără impozit pe profitul obținut din aceste investiții. Lansarea platformei eVMS.md, dezvoltată cu sprijinul USAID, deschide noi posibilități de economisire și investiții pentru cetățeni, oferind un mod sigur și avantajos de a contribui la dezvoltarea economiei naționale.

Volumul emisiunii de obligațiuni de stat destinat persoanelor fizice este de 50 milioane lei, cu o valoare nominală de 100 lei per obligațiune. Rata dobânzii este fixă pentru întreaga perioadă de 2 ani, asigurând stabilitate investițională.

Perioada de subscriere va avea loc între 16 și 25 septembrie 2024, iar accesul la platforma eVMS.md este disponibil tuturor cetățenilor moldoveni care dețin un cont bancar în Moldova, o semnătură electronică și s-au înregistrat pe platformă. Această inițiativă marchează un pas important spre democratizarea accesului la instrumente financiare și creșterea participării cetățenilor la economia națională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!