Terminalul petrolier de la Aeroportul Chișinău revine statului fără litigiu. Șeful APP: Lukoil nu a contestat decizia

06 Ian. 2026, 09:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 09:59 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Compania Lukoil nu a contestat în instanță decizia Guvernului privind preluarea de către stat a terminalului petrolier de la Aeroportul Internațional Chișinău și a depozitului de pe strada Muncești, active privatizate în anul 2004. Despre aceasta a declarat Roman Cojuhari, directorul Agenției Proprietății Publice (APP), care a precizat că procedura de predare a infrastructurii în proprietatea statului ar urma să fie finalizată în câteva zile, notează TV8.

Autoritățile au decis să revină asupra privatizării după ce au constatat că obligațiile asumate de companie prin contractul de investiții semnat în 2005 nu ar fi fost respectate integral. Premierul Alexandru Munteanu a explicat că infrastructura petrolieră a aeroportului a fost transmisă companiei Lukoil într-un proces care ridică semne de întrebare, mai ales din perspectiva angajamentelor investiționale nerealizate.

Potrivit premierului, terminalul petrolier a fost vândut companiei Lukoil pentru aproximativ 10 milioane de lei, o sumă pe care autoritățile o consideră scăzută raportat la importanța strategică a infrastructurii. „Lukoil și-a asumat responsabilități clare privind investițiile, iar acestea, așa cum s-a constatat ulterior, nu au fost respectate”, a declarat anterior Alexandru Munteanu, subliniind că verificarea circumstanțelor ține de competența organelor de anchetă și a instanțelor.

La rândul său, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a subliniat că autoritățile nu vorbesc despre naționalizare sau confiscare, ci despre revenirea la situația juridică existentă în aprilie 2005. El a reamintit că activul de la aeroport a fost transmis către Lukoil în baza unui contract de investiții, prin care compania s-a obligat să modernizeze infrastructura terminalului petrolier. În ceea ce privește eventualele despăgubiri, Junghietu a precizat anterior că legislația nu prevede compensații în cazul revenirii la situația anterioară privatizării, însă Lukoil are dreptul să solicite în instanță compensarea investițiilor realizate, în cadrul procedurilor de contencios civil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!