TikTok a depăşit 3 miliarde de instalări. Doar alte patru aplicații au mai depășit acest prag

18 Iul. 2021, 08:34
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
18 Iul. 2021, 08:34 // Au Bani //  MD Bani

Aplicaţia chineză TikTok devine prima şi singura aplicaţie care nu este deţinută de Facebook şi are peste 3 miliarde de instalări.

Cele două versiuni de TikTok, pentru Android şi iOS, au ajuns să numere, împreună, peste 3 miliarde de download-uri, conform datelor furnizate de Sensor Tower. Numărătoarea include ambele versiuni ale aplicaţiei, Duoyin, versiunea pentru China, şi TikTok, versiunea pentru restul lumii.

Cu 383 de milioane de utilizatori care au instalat-o pentru prima oară, TikTok a fost aplicaţia (exceptând jocurile) cu cele mai multe download-uri şi cele mai mari venituri din prima jumătate a acestui an.

Conform estimărilor Sensor Tower, TikTok a atras 919,2 milioane de dolari de la utilizatorii săi în prima parte a acestui an.

În ciuda faptului că numărul de download-uri este mai mic cu 38% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, din cauza interzicerii aplicaţiei în India, TikTok a reuşit să-şi crească veniturile cu 73% în ultimul an.

Cea mai mare creştere anuală a veniturilor de până acum a adus-o pentru TikTok al doilea trimestru al acestui an. Cu venituri de 534,6 milioane de dolari, creşterea faţă de al doilea trimestru al anului trecut este de 39%.

Cu peste 3 miliarde de download-uri, TikTok este prima aplicaţie care nu este deţinută de Facebook şi depăşeşte acest prag. Doar Facebook, Instagram, Facebook Messenger şi WhatsApp au mai bătut acest record.

 

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!