Topul politicienilor moldoveni, care îl îmbogățesc pe Zuckerberg: Cine pompează cei mai mulți bani în Facebook

10 Aug. 2023, 07:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Aug. 2023, 07:35 // Actual //  bani.md

Ilan Șor, PAS și Veaceslav Platon sunt actorii politici care au cheltuit cei mai mulți bani pentru reclama de pe Facebook, în ultimii 3 ani, scrie realitatea.md.

Potrivit raportului META, din 4 august 2020 și până în 6 august 2023, Ilan Șor a scos din buzunar pentru sponsorizarea paginilor care îi poartă numele 130 mii de euro.

Pe locul doi s-a clasat partidul de la guvernare, PAS, cu 55,5 mii de euro cheltuiți, fiind urmat de Veaceslav Platon – 45 mii de euro.

Renato Usatîi, pentru sponsorizarea diferitor pagini cu numele său, a achitat 32,6 mii de euro, iar PDCM condus de Ion Chicu – 21,2 mii de euro.

Andrei Năstase și Maia Sandu au cheltuit câte 20 de mii de euro, iar Igor Dodon – 5,7 mii de euro.

În total, în această perioadă, utilizatorii Facebook din Republica Moldova au achitat pentru 37.821 de reclame, iar suma se ridică la 761.463 de euro, echivalentul a peste 15 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Dec. 2025, 14:15
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Dec. 2025, 14:15 // Actual //  Grîu Tatiana

Fondul american de capital privat Carlyle a angajat Goldman Sachs pentru a se ocupa de oferta sa de achiziționare a activelor internaționale ale Lukoil, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-și păstreze anonimatul, pe fondul accelerării cursei pentru cumpărarea portofoliului de peste hotare al grupului rus.

Printre potențialii licitatori se află giganții petrolieri americani Exxon Mobil și Chevron, conglomeratul IHC din Abu Dhabi și compania Midad Energy din Arabia Saudită, scrie agerpres.ro.

Reprezentanții Carlyle and Goldman Sachs nu au dorit să facă comentarii.

Carlyle, una dintre cele mai mari firme din lume de servicii financiare, administrează active în valoare de 474 miliarde de dolari, inclusiv 20 miliarde de dolari pe segmentul de infrastructură, faze, petrol și regenerabile.

Deja Trezoreria SUA a blocat alți doi ofertanți – traderul Gunvor și banca americană Xtellus Partners – să cumpere activele internaționale ale Lukoil, ceea ce scoate în evidență obstacolele geopolitice în calea unei tranzacții.

Sancțiunile impuse de Washington, care au fost impuse și companiei petroliere ruse Rosneft, interzic cetățenilor americani să interacționeze cu cele două firme, le îngheață interesele din SUA și le blochează sursele cheie de finanțare.

Lukoil are termen până pe 17 ianuarie pentru a-și vinde activele din străinătate, conform celui mai recent termen limită stabilit de Trezoreria americană.

Statele Unite și Marea Britanie au impus în octombrie sancțiuni asupra celor mai mari companii petroliere rusești – Lukoil și Rosneft – în urma invadării Ucrainei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII