ULTIMĂ ORĂ! Câți bani a alocat guvernul pentru alegerile parlamentare anticipate

12 Mai 2021, 15:36
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Mai 2021, 15:36 // Actual //  MD Bani

Guvernul Republicii Moldova, condus de premierul interimar, Aureliu Ciocoi a decis, astăzi, să aloce 70 de milioane de lei pentru Comisia Electorală Centrală pentru organizarea și desfășurarea alegerilor parlamentare anticipate din 11 iulie, scrie Realitatea.md. 

Decizia a fost luată în cadrul ședinței de astăzi de la Guvern, asta deși CEC a spus că pentru organizarea și desfășurarea scrutinului sunt necesare 125 milioane de lei.

„Dacă suma alocată de astăzi de guvern nu va fi suficientă, vom căuta surse suplimentare pentru asigurarea scrutinului electoral”, a declarat Aureliu Ciocoi.

În același timp, Guvernul a recomandat CEC să-și revizuiască devizul de cheltuieli pentru alegerile din vară, care a fost aprobat în mărime de 125 milioane de lei.

Amintim că, anterior, premierul interimar, Aureliu Ciocoi, a cerut Comisiei Electorale Centrale să reducă din cheltuielile preconizate pentru alegerile anticipate din această vară. Șeful Guvernului interimar spune că suma de 125 de mln de lei ar fi prea mare și că în buget nu există deocamdată bani în acest sens.

Amintim că, Maia Sandu a semnat decretul de dizolvare a Parlamentului miercuri, 28 aprilie, după ce Curtea Constituțională a declarat neconstituțională instaurarea stării de urgență.

Realitatea Live

03 Mart. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2026, 16:32 // Actual //  Ursu Victor

Stocurile de gaze naturale din Europa au ajuns la cel mai scăzut nivel din 2022, potrivit unei analize publicate de Financial Times. Nivelul actual al rezervelor din depozite este de aproximativ 30% din capacitatea necesară, situație care poate explica parțial creșterea bruscă a prețurilor la gaz.

Scumpirile au fost amplificate de oprirea producției de gaze naturale lichefiate (GNL) în Qatar, chiar dacă statele Uniunii Europene importă volume relativ reduse din această țară din Orientul Mijlociu. Cu toate acestea, piața a reacționat puternic la riscul suplimentar asupra aprovizionării.

Pe fondul volatilității generale a piețelor, acțiunile companiilor energetice europene au evoluat diferit. Titlurile companiei norvegiene Equinor au crescut cu 2,9%, iar cele ale Aker BP au avansat cu 2,2%. Acțiunile BP au urcat cu 0,7%.

În schimb, titlurile Shell și TotalEnergies au înregistrat scăderi de 0,7% și, respectiv, 0,1%.

Sectorul bancar a fost afectat mai sever. Acțiunile Société Générale au scăzut cu 5%, iar cele ale Deutsche Bank au pierdut 3,9%.

Companiile din turism au continuat declinul. Acțiunile grupului hotelier Accor și ale companiei aeriene Air France-KLM au scăzut cu peste 5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!