Ultimele zile ale Transnistriei! Schemele cu gaz blocate, regiunea intră în agonie

07 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Membrul Consiliului Energocom, Alexandr Slusari, a declarat în cadrul emisiunii „Територия свободы” că sistemul prin care regiunea transnistreană primea gaz fără plată este aproape de colaps. Potrivit acestuia, dificultățile legate de procesarea tranzacțiilor prin băncile europene au dus la eșuarea schemelor folosite pentru achitarea gazului, iar companiile intermediare din Emiratele Arabe Unite, implicate în astfel de plăți, devin tot mai rapid blocate și considerate nesigure de instituțiile bancare.

„Este un nonsens – aceste companii plătesc pentru gaz fără a avea vreun contract nici cu Tiraspolul, nici cu Moldovagaz, nici cu Metap. Tranzacțiile nu au sens economic, iar băncile europene resping astfel de plăți. S-a ajuns deja la a patra firmă care încearcă să facă aceste transferuri și toate se lovesc de aceeași problemă”, a explicat Slusari.

El susține că situația demonstrează intrarea regiunii transnistrene „în faza de agonie”: „Trei ani au primit gaz gratis, dar așa nu se mai poate. Trăiau pe gazul rusesc, pe Uzina Metalurgică și pe scheme de contrabandă. Odată cu războiul din Ucraina, contrabanda s-a redus drastic, iar gazul ajunge sporadic. Chiar Federația Rusă s-a săturat de acest model. Întrebarea nu mai este dacă, ci cum se va termina această agonie – printr-o capitulare negociată cu Chișinăul sau printr-o nouă tentativă de destabilizare orchestrată de Moscova”.

Slusari a amintit și de obligația legală impusă anterior de ANRE către Moldovagaz de a asigura cu gaze regiunea transnistreană, dar subliniază că această prevedere nu presupune furnizarea gratuită. „Au fost cazuri când Moldovagaz chiar a cumpărat gaz de pe piața europeană pentru a acoperi necesarul regiunii, însă întrebarea este ce va urma după ce se vor epuiza aceste posibilități”, a adăugat el.

În viziunea sa, discuțiile cu Tiraspolul nu ar mai trebui purtate de pe poziții de egalitate, ci doar în termeni de „capitulare și integrare”, întrucât regiunea nu mai dispune de resurse pentru a-și menține separatismul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!