Urmărește LIVE învestirea Guvernului Gavrilița, pe R LIVE TV și RLIVE.MD

06 Aug. 2021, 10:20
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
06 Aug. 2021, 10:20 // Slider //  MD Bani

Parlamentul se convoacă vineri, 6 august în ședință extraordinară, începând cu ora 10:00, unde urmează să examineze proiectul de hotărâre privind învestirea Guvernului Gavrilița. Realitatea.md, Rlive.md și R LIVE TV va transmite ședința în regim online.

Amintim că, PAS a anunțat oficial candidatura pentru funcția de prim-ministru la data de 29 iulie. Ulterior, la 30 iulie, președinta țării a organizat consultări cu fracțiunile parlamentare privind desemnarea candidatului la formarea noului Guvern.

După consultări, la care s-au prezentat doar PAS și Partidul Șor, BECS a refuzat să vină la Președinție și a invitat șefa statului la Parlament, Maia Sandu a semnat decretul de înaintare a candidaturii Nataliei Gavrilița la funcția de prim-ministră.

La 3 august, Natalia Gavrilița a făcut public lista miniștrilor și a Programului de guvernare, pe care le va prezenta mâne în fața deputaților, pentru a cere votul de învestitură.

R LIVE TV

Rlive.md

22 Apr. 2026, 18:14
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
22 Apr. 2026, 18:14 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Incidentul de la inaugurarea segmentului feroviar Cantemir–Fălciu, unde locomotiva s-a defectat în timpul deplasării oficiale, nu ridică probleme de siguranță, susține ministrul Infrastructurii, Vladimir Bolea.

Întrebat de jurnaliști cât de sigură este cursa în aceste condiții, oficialul a făcut o delimitare clară între infrastructură și materialul rulant. „Nu are nimic calea ferată cu locomotiva. Noi am construit calea ferată, nu această locomotivă. Este o situație ieșită din comun, nu este nimic grav. Vorbim de o locomotivă veche. Acuș va veni o locomotivă a CFM și totul va fi în regulă”, a declarat ministrul.

La întrebarea privind riscul repetării unei astfel de situații în cazul trenurilor de marfă, Bolea a respins orice îngrijorare. „Nu există niciun risc. Sunteți în siguranță deplină, nu este nimic grav. Sunteți pe mâini bune. Bucurați-vă de peisaj”, a spus acesta.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!