Veste bombă despre finanțările externe! Leul tare a „mâncat” o parte din banii străinilor

03 Nov. 2023, 15:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Nov. 2023, 15:14 // Actual //  bani.md

Ministerul Finanțelor a anunțat că volumul finanțării externe a bugetului Republicii Moldova pentru anul 2023 va înregistra o reducere semnificativă, conform modificărilor recent adoptate la Legea bugetului de stat, publicate în Monitorul Oficial. Potrivit acestor modificări, volumul total al finanțării externe va scădea cu 3,5 miliarde de lei, reprezentând o scădere de 16,4%, și se va situa la 18,2 miliarde de lei, comparativ cu cifra planificată anterior de 21,8 miliarde de lei.

Aceste schimbări sunt rezultatul ajustărilor aduse în ceea ce privește împrumuturile externe destinate sprijinirii bugetului, care vor cunoaște o reducere de 813,9 milioane lei (-6,5%), coborând de la 12 miliarde 548 milioane lei la 11,7 miliarde lei. De asemenea, volumul împrumuturilor destinate implementării proiectelor finanțate din surse externe va cunoaște o scădere semnificativă, de 2,7 miliarde de lei (-29,8%), coborând de la 9,2 miliarde de lei.

Ministerul Finanțelor a indicat că reducerea volumului împrumuturilor pentru sprijinirea bugetului este rezultatul unei reevaluări la cursul de schimb actualizat. Acest lucru a dus la ajustări ale asistenței financiare acordate de diverse organizații și țări, cum ar fi reducerea asistenței macrofinanciare acordate de Uniunea Europeană, împrumuturile de la Banca Mondială, asistența financiară de la Agenția Franceză de Dezvoltare, programul FMI și multe altele.

Aceste ajustări semnificative vor avea un impact direct asupra finanțelor publice și a proiectelor de dezvoltare în Republica Moldova, solicitând o gestionare atentă și eficientă a resurselor bugetare disponibile în acest context.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Dec. 2025, 14:45
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
02 Dec. 2025, 14:45 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

437 de cereri, în valoare totală de 659,52 milioane lei, au fost depuse pentru acordarea subvențiilor pentru plată în avans și pentru investiții pe etape. Despre aceasta a anunțat Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, precizând că 1 decembrie 2025 a fost ultima zi de recepționare a solicitărilor, apelul fiind lansat la 1 octombrie.

Din numărul total, 417 cereri, în valoare de 493,19 milioane lei, au vizat forma de subvenționare în avans. Cele mai multe solicitări au fost depuse pentru modernizarea exploatațiilor zootehnice – 344 de dosare însumând 351,07 milioane lei. Totodată, 43 de cereri au vizat stimularea producerii pe teren protejat, cu o sumă solicitată de 47,59 milioane lei. Pe regiuni, raionul Orhei a înregistrat 78 de aplicații, urmat de Soroca cu 44 și Rezina cu 26 de depuneri.

Pe segmentul finanțării pe etape, au fost depuse 20 de cereri, suma solicitată ridicându-se la 166,33 milioane lei. Dintre acestea, 13 solicitări, totalizând 123,5 milioane lei, au vizat investițiile în producerea, prelucrarea sau comercializarea produselor din sectorul zootehnic.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII