Veste bună! Trenul Chișinău-București își va relua circulația

25 Sept. 2021, 11:44
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
25 Sept. 2021, 11:44 // Slider //  MD Bani

La început de noiembrie, trenul Chișinău-București își va relua circulația, după o pauză de 20 de luni. Cursa a fost sistată în martie 2020, din cauza pandemiei COVID-19.

Directorul Căii Ferate din Moldova, Oleg Tofilat, a precizat pentru IPN că, inițial, vor fi două curse pe săptămână, marți și vineri, iar mai târziu, în funcție de numărul de pasageri, numărul curselor ar putea fi suplimentat. Durata călătoriei cu trenul Chișinău-București este în jur de 13 ore.

Oleg Tofilat a spus că relansarea cursei Chișinău-București depinde de mai multe aspecte.

„E nevoie ca CFR (Compania „Căile Ferate Române” – n.red.)  să ne confirme disponibilitatea rețelei. Trebuie să reușim, totuși, cu reparația vagoanelor în termen. Poate să se întâmple ca unele componente n-o să vină la timp”, a specificat directorul CFM.

Oleg Tofilat a adăugat că, tot de la începutul lunii noiembrie, este preconizată și relansarea curselor spre Iași și Odesa, pe trenuri modernizate.

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 13:42
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Nov. 2025, 13:42 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministra Agriculturii, Ludmila Cătlabuga, anunță că instituția pe care o conduce lucrează împreună cu Ministerul Justiției la un mecanism de protecție destinat fermierilor aflați în dificultate și supuși executărilor silite. Potrivit acesteia, proiectul unui act normativ a fost deja transmis Ministerului Justiției, iar ministrul de resort a confirmat că documentul urmează să fie examinată, îmbunătățit și promovat cât mai rapid.

Cătlabuga a subliniat că obiectivul principal este stoparea executărilor silite în cazul fermierilor care au un plan clar de restructurare, astfel încât să fie evitate falimentele în lanț din sectorul agricol. Ministra accentuează însă că măsura nu reprezintă o anulare a datoriilor, iar fermierii își vor păstra obligațiile față de creditori. „Vrem să oprim acele executări silite și să nu avem ridicări de bunuri de la fidejusori, dar doar pentru fermierii care au un plan de restructurare clar și viabil. Această perioadă de protecție nu îi scapă de datorii, dar îi ajută să le onoreze și să evite insolvența”, a explicat Cătlabuga.

Oficiala a menționat că proiectul este doar prima componentă a unui pachet mai amplu de măsuri legislative, care va viza inclusiv finanțarea în sectorul agricol și crearea unor instrumente suplimentare de sprijin pentru fermierii afectați de pierderi, datorii sau dificultăți financiare. Ministerul Agriculturii și Ministerul Justiției se află în dialog permanent pentru ajustarea cadrului normativ.

„Suntem în discuții bune cu Ministerul Justiției și ne dorim ca actul să fie promovat cât mai rapid. Înțelegem atât situația fermierilor care riscă să intre în insolvență, cât și responsabilitatea față de creditori. Este important să găsim o soluție echilibrată”, a declarat Cătlabuga.

Proiectul urmează să fie analizat în detaliu de Ministerul Justiției, iar ulterior să fie înaintat Guvernului pentru aprobare, astfel încât mecanismul de protecție să poată intra în vigoare în cel mai scurt timp.

La începutul lunii noiembrie, Asociația „Forța Fermierilor” anunța depsre situația dramatică din sudul Republicii Moldova, unde agricultorii afectați de secetă sunt hărțuiți și deposedați abuziv de executori judecătorești, în pofida faptului că mulți dintre ei au planuri de restructurare aprobate de instanțe. Într-o scrisoare publică adresată autorităților statului, organizația cere intervenția imediată a Guvernului și Parlamentului și instituirea unui moratoriu asupra executărilor silite.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII