Veşti bune pentru economia Turicei: Inflaţia a început să scadă. Planurile de redresare ale băncii centrale dau roade

03 Iul. 2024, 16:30
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
03 Iul. 2024, 16:30 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Rata inflaţiei din Turcia a scăzut pentru prima dată în ultimele opt luni, sporind speranţele factorilor de decizie de a atenua criza costului vieţii, la un an după ce Ankara a lansat un plan amplu de redresare economică, scrie Financial Times.

Preţurile de consum au crescut cu 71,6% în iunie faţă de aceeaşi lună a anului trecut, marcând o încetinire de la un maxim de aproape doi ani de 75,5% în mai. Scăderea a fost mai accentuată decât nivelul de 72,5% prognozat de economişti în cadrul unui sondaj FactSet.

Scăderea semnalează modul în care politicile neconvenţionale ale Turciei încep să dea roade. Banca centrală a majorat treptat principala rată a dobânzii la 50%, de la 8,5% în iunie anul trecut, în încercarea de a stopa creşterea preţurilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!