(VIDEO) TERIFIANT! Talibanii s-au plimbat cu elicopterele americane Black Hawk. Corpul unui bărbat, agățat de aeronavă

01 Sept. 2021, 09:08
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
01 Sept. 2021, 09:08 // Actual //  MD Bani

Talibanii au preluat controlul asupra echipamentului militar lăsat în urmă de armata SUA. Pe rețelele sociale au apărut imagini înspăimântătoare  care arată un elicopter Black Hawk deasupra Kandaharului, corpul unui bărbat a fost agățat dedesubt.

Videoclipul a fost publicat pe pagina Talib Times de Twitter, o pagină care pretinde a fi sursa oficială de știri a talibanilor, relatează The Mirror.

Imaginile au apărut la doar o săptămână după ce, pe rețelele sociale, a apărut un clip în care s-au văzut încercările eșuate ale talibanilor de zbura cu un alt elicopter Black Hawk.

Noile imagini arată cum talibanii zboară cu un elicopter Black Hawk capturat în timp ce patrulau în Kandahar, iar în clip se vede corpul unui bărbat legat de aeronavă. Potrivit altor relatări, acesta ar fi un militar care a coborât în rapel.

Videoclipul a fost încărcat înainte de retragerea trupelor americane de luni.

„Forța noastră aeriană! În acest moment, elicopterele forțelor aeriene ale Emiratului Islamic zboară deasupra orașului Kandahar și patrulează orașul”, se arată în tweetul care însoțește mesajul.

Elicopterele, care costă aproximativ 21 de milioane de dolari fiecare, au fost aduse în Afganistan împreună armament în valoare de câteva miliarde de dolari.

Potrivit presei internaționale, armata americană a lăsat în urmă arme și vehicule în valoare de aproape 18 miliarde de dolari. Printre acestea se numără aproximativ 200.000 de arme de foc și 20.000 de vehicule, scrie Aleph News.

Printre capturile incredibile se numără și peste două milioane de gloanțe de calibru 7,62 pentru puști de asalt AK47, avioane ușoare de atac A-29 și 100.000 de rachete de 70 mm.

Oficialii serviciilor secrete americane se tem, de asemenea, că există în jur de 150 de elicoptere și avioane pe care le pot folosi insurgenții talibani, inclusiv 45 de elicoptere Black Hawk.

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Proiectul strategic de instalare a motoarelor de cogenerare la Termoelectrica, finanțat din creditul Băncii Mondiale, intră într-o zonă tensionată. În timp ce Ministerul Energiei negociază direct cu compania turcă Iltekno, alți ofertanți reclamă că sunt ignorați, deși susțin că au prețuri mai mici și oferte conforme tehnic.

Contractul de credit a fost prelungit cu patru luni, iar autoritățile încearcă să încadreze proiectul în plafonul maxim de 86 de milioane de euro. Iltekno, clasată pe primul loc în procedura de achiziție, a avut o ofertă inițială de 111,5 milioane de euro. După negocieri, compania a transmis o ofertă revizuită de 96 de milioane de euro, peste plafonul stabilit, și condiționată de reducerea volumului de lucrări. O parte dintre acestea ar urma să fie realizate ulterior din cont propriu de Termoelectrica.

În paralel, BCC Group din Azerbaidjan a solicitat oficial includerea în negocieri, afirmând că oferta sa reconfirmată este de 75,9 milioane de euro – sub plafonul stabilit de Ministerul Energiei. Surse din cadrul ședințelor interne indică existența unor poziții divergente între instituții: Ministerul Energiei ar susține descalificarea Iltekno, invocând depășirea bugetului și nerespectarea termenului-limită, în timp ce MEPIU și Termoelectrica ar pleda pentru continuarea negocierilor cu compania turcă.

În corespondența dintre Banca Mondială, compania azeră, UCIPE și Ministerul Energiei, se precizează clar că împrumutatul, adică Ministerul Energiei și UCIPE, este cel care decide procedura de procurare. De aici și întrebarea ridicată de mai mulți participanți: de ce nu sunt invitați toți ofertanții la negocieri, pentru a fi selectată cea mai bună ofertă tehnico-economică pentru o întreprindere strategică?

Surse din piață susțin că, pentru a încadra oferta Iltekno în buget, ar exista disponibilitatea ca partea moldovenească să accepte motoare deja fabricate, ale căror caracteristici tehnice nu sunt pe deplin clare. Oficial, această informație nu a fost confirmată.

Contactată de redacția BANI.MD, Ministerul Energiei a transmis că „pe parcursul negocierilor nu putem oferi informații privind derularea acestora, pentru a nu periclita discuțiile, dar și din motive impuse de clauzele contractuale de confidențialitate în vigoare”.

Ministrul Dorin Junghietu a explicat anterior că piața internațională a motoarelor de cogenerare traversează o criză majoră: producători precum Siemens, Wärtsilä sau MAN Energy Solutions au backlog-uri de 2–3 ani, iar costurile au crescut semnificativ din cauza scumpirii materiilor prime, problemelor logistice și cererii explozive generate de centrele de date și contextul războiului din Ucraina. De asemenea, capacitățile propuse de ofertanți au depășit solicitarea inițială – 61–62 MW față de 55 MW – ceea ce a dus la majorarea valorii proiectului.

Cu termen-limită pentru semnarea contractului până la 5 martie, presiunea crește. În joc nu este doar diferența de câteva milioane de euro, ci modelul de guvernanță al unui proiect energetic strategic: negociere directă cu un singur operator sau competiție reală, transparentă, între toți ofertanții eligibili.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!