India încearcă să-și protejeze economia de efectele războiului cu Iran și de șocul provocat de explozia prețurilor la energie, după ce conflictul a început să afecteze grav importurile, moneda națională și fluxurile de capital străin, scrie REUTERS.
Creșterea susținută a prețurilor la petrol și gaze a deteriorat perspectivele macroeconomice ale Indiei, determinând autoritățile să recurgă la măsuri specifice perioadelor de criză pentru a limita impactul asupra celei de-a treia economii ca mărime din Asia.
Economiștii au redus prognozele de creștere economică, au majorat estimările privind inflația și avertizează asupra presiunilor persistente asupra rupiei indiene, în condițiile în care India riscă să înregistreze al treilea an consecutiv de deficit al balanței de plăți.
Dependenta masivă de importurile energetice face India extrem de vulnerabilă la prelungirea conflictului din Golf. Țara importă aproximativ 90% din necesarul său de petrol și circa 50% din consumul de gaze naturale.
Consilierul economic principal al Guvernului indian, V. Anantha Nageswaran, a declarat că gestionarea deficitului de cont curent, finanțarea acestuia și stoparea deprecierii monedei naționale reprezintă priorități majore pentru India în acest an.
Potrivit estimărilor, șocul energetic provocat de conflictul dintre SUA și Iran ar putea majora deficitul de cont curent al Indiei la 2,5% din PIB în anul fiscal care se va încheia în martie 2027, comparativ cu 0,9% în anul precedent.
În paralel, ieșirile masive de capital străin pun presiune suplimentară pe economie. Investitorii externi au retras peste 20 de miliarde de dolari din piața bursieră indiană de la începutul războiului, iar ieșirile totale de capital din acest an au depășit deja nivelurile record înregistrate anul trecut.
Sub presiunea dublă exercitată asupra sectorului extern și asupra fluxurilor de capital, rupia indiană s-a depreciat cu peste 5% de la izbucnirea conflictului și a atins în această săptămână un minim istoric, devenind cea mai slab performantă monedă asiatică din 2026.
În încercarea de a limita efectele crizei, premierul indian Narendra Modi a cerut populației să reducă consumul care implică utilizarea rezervelor valutare, iar Guvernul a majorat taxele pentru importurile de metale prețioase, pentru a tempera cererea și a susține moneda națională.
De asemenea, banca centrală a Indiei a intervenit pe piață prin vânzarea de dolari din rezervele valutare și prin măsuri regulatorii rare pentru sprijinirea rupiei.