A fost furat BMW-ul lui Tom Cruise! Avea în mașină bunuri în valoare de zeci de mii de lire sterline

27 Aug. 2021, 16:56
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
27 Aug. 2021, 16:56 // Au Bani //  MD Bani

În timp ce filma în Birmingham, BMW-ul starului hollywoodian Tom Cruise a fost furat. În acel timp, actorul filma în oraș cea de-a șaptea parte a filmului Mission: Imposibilă.

Potrivit informațiilor, în BMW-ul actorului se aflau bunuri în valoare de zeci de mii de lire sterline.

Poliția din West Midlands, Regatul Unit, a anunțat că un BMW X7 a fost furat de pe Church Street marți și a fost recuperat la scurt timp după aceea. Bolidul a fost găsit în orașul adiacent Smethwick. Camerele de supraveghere sunt în curs de examinare, iar investigațiile sunt în curs de desfășurare. Când mașina a fost capturată de poliție, în interiorul ei se aflau sute de kilograme de bagaje, scrie BBC.

 

 

Realitatea Live

10 Dec. 2025, 07:59
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
10 Dec. 2025, 07:59 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Directorul general al JPMorgan Chase & Co., Jamie Dimon, a avertizat că Europa se confruntă cu „o problemă reală”, cauzată de birocrația lentă care a alungat afacerile, investițiile și inovația, subliniind că un continent european „slab” reprezintă un risc economic major pentru Statele Unite, scrie Bloomberg.

Declarațiile au fost făcute sâmbătă, la Reagan National Defense Forum 2025, unde Dimon a apreciat unele politici sociale europene, dar a criticat blocajele administrative care, în opinia sa, au împins capitalul și companiile în afara UE. „Europa face lucruri minunate în privința sistemelor de protecție socială, dar a alungat afacerile, investițiile și inovația. Abia acum acestea încep să revină”, a spus el.

Șeful celei mai mari bănci americane a atras atenția că riscul fragmentării Europei este una dintre marile provocări globale. În scrisoarea adresată acționarilor, publicată la începutul acestui an, Dimon a menționat că Europa are „probleme serioase de rezolvat”. Deși a lăudat crearea monedei euro și eforturile continentului pentru menținerea păcii, el a avertizat că reducerea eforturilor militare și dificultățile de a ajunge la consens în interiorul UE amenință stabilitatea Europei.

„Dacă Europa se fragmentează, conceptul de «America First» nu va mai exista. Ne va afecta pe noi mai mult decât pe oricine altcineva, pentru că Europa este un aliat major în toate privințele, inclusiv prin valorile comune”, a spus Dimon, subliniind că Washingtonul ar trebui să sprijine continentul european printr-o strategie pe termen lung. „Avem nevoie de o strategie pe termen lung pentru a ajuta Europa să devină puternică. O Europă slabă este rea pentru noi”, a adăugat el.

Declarațiile vin în contextul în care administrația președintelui Donald Trump a prezentat o nouă strategie de securitate națională, orientată mai mult spre emisfera vestică și protecția internă, descriind Europa drept un continent aflat pe un curs de „ștergere civilizațională”.

În paralel, JPMorgan își intensifică implicarea în sectorul securității naționale. În octombrie, banca a anunțat că va direcționa 1,5 trilioane de dolari în următorii 10 ani către industrii care consolidează securitatea economică și reziliența SUA, cu până la 500 de miliarde de dolari mai mult decât planurile anterioare. Investițiile vor viza lanțurile de aprovizionare și producția avansată, apărarea și industria aerospațială, independența energetică și tehnologiile strategice.

Totodată, JPMorgan va investi până la 10 miliarde de dolari din capital propriu pentru a ajuta anumite companii să se extindă, să inoveze sau să accelereze producția strategică. Dimon a avertizat că este „dureroas de clar” faptul că SUA au devenit prea dependente de surse nesigure pentru minerale critice, produse și capacități de producție.

Separat, Jamie Dimon a lăudat administrația Trump pentru eforturile de reducere a birocrației guvernamentale. „Nu există nicio îndoială că această administrație încearcă să taie din birocrația

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII