Au bătut palma! Acord uriaș la granița cu Republica Moldova. Maia Sandu a acceptat

06 Sept. 2022, 10:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Sept. 2022, 10:05 // Actual //  bani.md

Chișinăul a prelungit autorizația pentru uzina de la Rîbnița. Comisia pentru Situații Excepționale a decis extinderea până la 30 septembrie 2022 termenul de valabilitate a Autorizației de mediu privind gestionarea deșeurilor și a Autorizației de emisie a poluanților în atmosferă de la surse fixe, eliberată pentru SATD „Uzina Metalurgică Moldovenească”, scrie realitatea.md.

”Totodată, se obligă SATD „Uzina Metalurgică Moldovenească” să înlăture neajunsurile constatate în scrisoarea nr. r-09 din 26.08.2022 emisă de Agenția de Mediu cu privire la dosarul AM22053103”, se arată în decizia CSE.

Prima înțelegere între Chișinău și Tiraspol a avut loc la sfârșitul lunii aprilie 2022, în urma căreia în mai și iunie am procurat energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan din regiunea transnistreană în baza unei înțelegeri directe, iar în schimb Uzina Metalurgică din Râbnița a obținut autorizație.

03 Apr. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Apr. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

O problemă cu sistemele de plată online a provocat vineri haos pentru unii cumpărători și călători din Moscova, astfel că turnicheții de la metrou au permis oamenilor să treacă fără să plătească, iar o grădină zoologică regională a cerut vizitatorilor să folosească numerar, transmite agerpres.ro.

Sursa problemelor cu sistemul de plată online nu a fost identificată deocamdată, dar cumpărătorii și comercianții cu amănuntul au declarat că au întâmpinat probleme în interacțiunea cu sistemele Sberbank, cea mai mare bancă rusească, și cu plățile prin intermediul codurilor QR.

Banca Centrală a Rusiei nu a răspuns la o solicitare de comentarii. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre sursa problemelor.

Magazinele și benzinăriile au cerut clienților să plătească cu numerar timp de aproximativ o oră, vineri, invocând o problemă cu sistemele de plată, transmite Reuters.

Turnicheții de la metroul din Moscova au permis oamenilor să intre gratuit la un moment dat, a relatat agenția de presă Itar TASS. O grădină zoologică din Belgorod a declarat că plățile cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească cu numerar.

Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.