Cel mai bun oraș în care să trăiești. A obținut performanțe în domeniul educației, culturii și mediului

09 Iun. 2021, 09:29
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
09 Iun. 2021, 09:29 // Au Bani //  MD Bani

Auckland (Noua Zeelandă) este pe primul loc în clasamentul anual realizat de săptămânalul The Economist privind cele mai bune oraşe pentru locuit, urmat de Osaka (Japonia), Adelaide (Australia), Tokyo (Japonia) şi Wellington (Noua Zeelandă).

„Auckland a urcat în topul clasamentului datorită abordării sale reuşite de a contracara pandemia de COVID-19, care a permis societăţii să rămână deschisă şi oraşului să aibă performanţe mai bune în ceea ce priveşte educaţia, cultura şi mediul”, conform unui comunicat de presă ce însoţeşte studiul.

Europa este o zonă de evitat, spune studiul. În schimb,”oraşele europene au avut rezultate deosebit de slabe în ediţia din acest an. Viena (Austria), considerată anterior cel mai agreabil oraş între 2018 şi 2020, a coborât pe locul 12, în timp ce Hamburg (Germania), a scăzut cu 34 de locuri, ajungând pe locul 47.

Cea mai semnificativă creştere a fost înregistrată de Honolulu (Hawaii, SUA), ajuns pe locul 14, cu o creştere de 46 de locuri „datorită progreselor mari în ceea ce priveşte limitarea pandemiei şi desfăşurarea programului de vaccinare”.

Locul în care numeni nu ar vrea să trăiască este În Damasc (Siria), din cauza războiului civil.

Realitatea Live

30 Ian. 2026, 09:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
30 Ian. 2026, 09:11 // Actual //  Grîu Tatiana

Ziua de vineri, 30 ianuarie 2026, va fi una cu program de muncă mai scurt pentru instituțiile publice din subordinea Guvernului, după ce autoritățile au decis reducerea zilei de lucru cu 2–3 ore.

Măsura este aplicată ca prevenție în contextul condițiilor meteorologice nefavorabile prognozate la nivel național. Fiecare instituție va stabili concret intervalul în care programul va fi redus, în funcție de specificul activității.

Potrivit deciziei, conducătorii vor putea stabili și organizarea muncii la distanță acolo unde acest lucru este posibil, însă trebuie să se asigure că activitatea instituțiilor nu va fi afectată.

Decizia vine pe fondul Codului Galben de ghețuș, polei și scădere a temperaturilor, emis pentru întreaga țară în perioada 30–31 ianuarie. Totodată, autoritățile responsabile de gestionarea situațiilor de criză au fost mobilizate, având în vedere prognozele meteo complicate pentru următoarele zile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!