Fermierii au explodat de furie pentru că Bolea i-a trimis la plimbare: Mâine anunță proteste în toată țara

21 Feb. 2024, 16:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Feb. 2024, 16:21 // Actual //  bani.md

Agricultorii au anunțat că planifică să organizeze noi proteste pe drumurile naționale joi, 22 februarie, după ce întâlnirea programată pentru astăzi cu ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea, a fost amânată. Motivul principal invocat este legat de nemulțumirea lor față de mecanismul de garantare propus de Guvern, pe care îl consideră imposibil de implementat în condițiile actuale.

Alexandru Slusari, unul dintre liderii grupului de agricultori, a declarat că fermierii au discutat deja cu mai multe bănci comerciale și au constatat că propunerea Guvernului este dificil de pus în practică, în special pentru cei care au credite restructurate sau întârzieri la plată. Potrivit lui Slusari, băncile nu pot acorda noi credite fermierilor în aceste condiții, deoarece împrumuturile existente sunt considerate neperformante conform regulamentelor Băncii Naționale a Moldovei.

În plus, agricultorii se confruntă și cu reticența băncilor în ceea ce privește garanțiile oferite de Organizațiile de Dezvoltare a Agriculturii (ODA). Această situație complică și mai mult accesul fermierilor la finanțare și sprijin financiar într-un moment critic pentru sectorul agricol.

Nemulțumirea agricultorilor este tot mai evidentă, iar aceștia au anunțat că vor continua să își facă auzită vocea printr-o nouă serie de proteste, în încercarea de a atrage atenția autorităților asupra problemelor stringente cu care se confruntă sectorul agricol în Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:24 // Actual //  Ursu Victor

Președinții Ucrainei și Statelor Unite, Volodimir Zelenski și Donald Trump, ar putea semna un acord major privind „prosperitatea” și reconstrucția postbelică a Ucrainei, în valoare de aproximativ 800 de miliarde de dolari, în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, care va avea loc între 19 și 23 ianuarie, relatează The Telegraph, citând surse informate.

Potrivit publicației britanice, Zelenski intenționa inițial să meargă la Casa Albă chiar săptămâna viitoare pentru a finaliza negocierile atât pe planul economic, cât și pe cel al garanțiilor de securitate postbelice. Totuși, aliații europeni ai Ucrainei din așa-numita „coaliție a doritorilor” l-au convins să renunțe la deplasarea la Washington și să aibă întâlnirea cu Trump la Davos, pe fondul mai favorabil al forumului internațional.

Surse citate de The Telegraph afirmă că oficialii UE i-au cerut lui Zelenski să nu forțeze dialogul cu președintele american. La Bruxelles se consideră că, în acest moment, Trump susține în linii mari eforturile europene de a obține o încheiere a războiului în condiții favorabile Kievului.

Planul de „prosperitate” prevede atragerea a aproximativ 800 de miliarde de dolari pe o perioadă de zece ani pentru reconstrucția Ucrainei și relansarea economiei. Potrivit surselor, Kievul speră că oferirea către SUA a unei participări directe în proiectele de reconstrucție, în special în domenii de interes pentru Trump, va crește disponibilitatea Washingtonului de a acorda garanții solide de securitate Ucrainei.

La baza potențialului acord se află un pact privind resursele minerale, care ar oferi investitorilor americani acces preferențial la viitoarele proiecte miniere din Ucraina. Emisarul special al lui Trump, Steve Witkoff, a calificat acest acord drept un element-cheie al unui pachet mai larg menit să faciliteze obținerea unui armistițiu.

În paralel, Zelenski a anunțat că discută cu SUA și posibilitatea unui acord de liber schimb cu tarife zero, care ar putea deveni parte a strategiei de redresare economică. Într-un interviu pentru Bloomberg, liderul ucrainean a spus că modelul propus ar presupune eliminarea taxelor vamale în comerțul cu Statele Unite și ar putea fi aplicat în anumite regiuni industriale ale țării.

„Un astfel de format ne-ar oferi avantaje foarte serioase față de statele vecine și ar atrage investiții și afaceri străine”, a declarat Zelenski, subliniind că acordul ar putea deveni și o garanție suplimentară de securitate economică.

Președintele ucrainean a confirmat că intenționează să se întâlnească cu Donald Trump fie în SUA, fie la Davos. Totodată, el a menționat că Kievul analizează și propunerea Washingtonului de a crea o zonă economică liberă locală de-a lungul unei eventuale linii de demarcație după un armistițiu. Zelenski a descris această idee drept complicată, dar „corectă”, care ar putea reprezenta un compromis și ar permite reluarea vieții normale în unele zone ale Donbasului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!