(FOTO) Cea mai recentă creație Louis Vuitton: o cutie de pizza de circa 3.000 de dolari

09 Aug. 2021, 16:24
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
09 Aug. 2021, 16:24 // Au Bani //  MD Bani

După o săptămână lungă de muncă, cu toții vrem să ne răsfățăm cu o comandă la mâncare. Pizza este unul dintre cele mai dorite și comandate preparate, dar, oricât de artizanală ar fi felia, este puțin probabil să sosească într-o cutie marca Louis Vuitton.

Louis Vuitton Pizza Box nu este ceea ce ne face să credem. Creația reprezintă un spațiu pentru a stoca discurile de vinil. Acoperit în piele naturală de vacă, exteriorul pătrat de 36 cm prezintă pictura iconică Louis Vuitton Monogram, scrie BossHunting.com.

Cutia are o feronerie de culoare aurie, iar partea de sus are pe suprafața sa sloganul cu emblema, „LV SOUND DESIGN AND RECORD CLUB”.

Nu e foarte clar cine este publicul țintă pentru această creație. Dar ne putem gândi astfel, ce poți dărui cuiva care are deja totul? În plus, dacă vorbim despre un audiofil, cutia este locul perfect pentru a păstra o parte din colecția de discuri?

Louis Vuitton Pizza Box este disponibilă atât online, cât și în buticuri, la prețul de 2.730 de dolari, așa că, dacă sunteți curioși, intrați AICI.

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 11:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 11:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Națională a Moldovei intră într-o nouă etapă de supraveghere bancară. În perioada 2026–2027, autoritatea de reglementare va intensifica controalele și inspecțiile la bănci și se va concentra pe identificarea, evaluarea și gestionarea riscurilor-cheie, cu scopul de a menține stabilitatea și sustenabilitatea sistemului bancar, potrivit priorităților aprobate de regulator.

Potrivit BNM, prioritățile sunt stabilite în baza unei evaluări cuprinzătoare a principalelor riscuri și vulnerabilități ale băncilor licențiate și sunt revizuite anual, ținând cont de evoluția profilului de risc, rezultatele procesului de supraveghere și evaluare (SREP), concluziile inspecțiilor pe teren, precum și progresele realizate în implementarea priorităților anterioare. Acest mecanism permite o alocare eficientă a resurselor de supraveghere și ajustarea intervențiilor în funcție de dinamica riscurilor.

Totodată, BNM va intensifica supravegherea în domeniul securității TIC, al sistemelor de plăți, inclusiv în contextul conectării Republicii Moldova la SEPA, precum și în aria prevenirii spălării banilor și finanțării terorismului, printr-o abordare bazată pe risc și prin utilizarea unor instrumente moderne de analiză la distanță.

BNM constată că, pe parcursul anului 2025, sectorul bancar al Republicii Moldova a rămas robust din punct de vedere financiar, cu poziții solide de capital și lichiditate, creșteri ale activelor, creditelor, fondurilor proprii și depozitelor. Rata creditelor neperformante s-a menținut la un nivel scăzut, apropiat de minimele istorice, iar băncile au respectat integral cerințele prudențiale. Totodată, în 2025 au continuat reformele de reglementare și armonizare legislativă cu standardele Uniunii Europene și cerințele Basel III, în sprijinul procesului de integrare europeană.

Pentru perioada 2026–2027, BNM avertizează însă că băncile trebuie să rămână vigilente în fața riscurilor geopolitice, incertitudinilor macroeconomice și provocărilor operaționale, fiind esențială menținerea unei asumări prudente a riscurilor și a unor standarde solide de creditare pentru a preveni acumularea de noi credite neperformante.

Astfel, supravegherea bancară se va concentra pe opt domenii-cheie: guvernanța corporativă; modelul de afaceri și strategia; riscul de credit; riscul operațional; riscul de lichiditate,  riscurile asociate tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) și vulnerabilitățile sistemelor de plăți și serviciilor de plată; precum și prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului.

Accent va fi pus pe consolidarea guvernanței corporative, inclusiv responsabilitatea organelor de conducere, cultura riscurilor și guvernanța datelor, pe monitorizarea atentă a creditării, în special a creditelor ipotecare, de consum și a produselor de creditare online, dar și pe reziliența operațională și digitală a băncilor, în contextul digitalizării accelerate și al creșterii riscurilor cibernetice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM