Grecia a înregistrat venituri record din turism în primul semestru din 2023

23 Aug. 2023, 12:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Aug. 2023, 12:17 // Actual //  bani.md

Turismul în Grecia a atins un nou apogeu în primul semestru al anului 2023, generând venituri istorice care au reînviat optimismul în sectorul turistic al țării. Datele preliminare furnizate de Banca Centrală a Greciei au relevat o creștere semnificativă a veniturilor din turism în primele șase luni ale anului, ceea ce a alimentat speculații că Grecia ar putea înregistra venituri de peste 20 de miliarde de euro în întregul an.

În conformitate cu informațiile publicate de publicația Ekathimerini, veniturile din turism în primul semestru al anului au atins nivelul de 6,174 miliarde de euro, semnificativ mai sus decât suma de 5,41 miliarde de euro înregistrată în aceeași perioadă a anului 2019, pre-pandemie. Chiar și în comparație cu primul semestru al anului 2022, când veniturile s-au cifrat la 4,98 miliarde de euro, creșterea a fost de 14,1%.

În luna iunie, veniturile au atins un nou nivel record de 2,93 miliarde de euro, comparativ cu 2,50 miliarde de euro în iunie 2022, marcând o creștere de 17,2%, și cu 2,55 miliarde de euro în iunie 2019, cu o creștere de 14,9%. Această ascensiune semnificativă a veniturilor a fost în parte impulsată de creșterea inflației și de majorarea prețurilor în industria hotelieră pentru anul 2023.

Proiecțiile analiștilor sunt optimiste și pentru luna iulie, cu mulți dintre aceștia anticipând venituri ridicate în acest trimestru, care contribuie în mod obișnuit cu 65% din veniturile anuale totale. În urma acestei tendințe ascendente, analiștii speculează că Grecia ar putea depăși pragul de 20 de miliarde de euro în venituri turistice pentru întregul an 2023.

Banca Centrală a Greciei a publicat recent un studiu în care estimează venituri din turism de 21 de miliarde de euro pentru acest an, reflectând o creștere de 15,6% față de 2019 și de 19,1% față de 2022. Chiar și în contextul scăderii ușoare a numărului de nopți petrecute în unitățile de cazare turistică, majorările prețurilor au contribuit la menținerea echilibrului în ceea ce privește veniturile.

În primul semestru al anului 2023, turiștii germani au reprezentat 42% din totalul sosirilor în trimestrul doi, în creștere față de 39% în 2019. În plus, sosirile turiștilor din SUA au aproape dublat cifrele din perioada pre-pandemică, subliniind atractivitatea crescândă a Greciei ca destinație turistică internațională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Dec. 2025, 17:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
04 Dec. 2025, 17:12 // Slider //  Grîu Tatiana

Bulgaria, Grecia și România au semnat la Bruxelles, un Memorandum de Înțelegere care pune în mișcare unul dintre cele mai mari proiecte de infrastructură regională ale ultimilor ani: dezvoltarea unei axe de transport care să conecteze Marea Egee cu Marea Neagră. Documentul stabilește cooperarea celor trei state în cadrul Platformei pentru Coridorul Marea Neagră – Marea Egee și creează baza pentru investiții majore în domeniul rutier, feroviar și fluvial. Comisarul european pentru transporturi și turism, Apostolos Tzitzikostas, a anunțat sprijinul instituțional al Comisiei Europene, calificând proiectul drept un pas decisiv spre o conectivitate mai rapidă și rezilientă în sud-estul Europei, scrie digi24.ro.

Planul include construirea a trei noi poduri peste Dunăre, văzute ca element strategic pentru conectivitatea dintre România și Bulgaria. Va fi edificat un al doilea pod mixt între Ruse și Giurgiu, urmat de un pod Silistra–Călărași și un altul la Nikopol–Turnu Măgurele. Autoritățile din regiune afirmă că aceste proiecte vor reduce congestionările de frontieră, vor crea opțiuni logistice suplimentare și vor asigura infrastructură adaptată inclusiv pentru mobilitate militară, dacă situația o va impune. În paralel, vor fi modernizate liniile de feribot existente, pentru a permite utilizarea lor duală, atât civilă, cât și strategică.

Planul atașat memorandumului descrie trei orientări majore ale coridorului sud–nord, având ca puncte de plecare Atena, Salonic și Alexandroupolis și ca destinații Sofia, Vidin, Ruse și București, cu extensii spre Europa Centrală, Ucraina și Republica Moldova. Astfel, porturile din regiune ar putea beneficia de noi fluxuri comerciale, iar țări precum Republica Moldova ar obține o conectivitate îmbunătățită către rețeaua europeană, ceea ce ar favoriza transportul de mărfuri și posibile proiecte logistice regionale.

Cele trei state au anunțat că vor utiliza fondurile europene disponibile prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei și vor include investițiile în următorul buget multianual 2028–2034.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII