Krasnoselski a găsit conducta salvatoare prin care va ajunge gaz în enclavă

02 Sept. 2024, 17:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Sept. 2024, 17:23 // Actual //  bani.md

Liderul nerecunoscutei regiuni din stânga Nistrului, Vadim Krasnoselski susține că există două căi de livrare a gazului în Transnistria, după ce Ucraina va sista livrările gazului rusesc de la 1 ianuarie 2025.

„Avem două rute de livrare a gazului în republică: una prin teritoriul Ucrainei și a doua prin Republica Moldova, prin stația de la Căușeni. Această conductă ajunge și la noi, alimentând Transnistria. Este suficientă pentru a satisface toate nevoile noastre și obligațiile contractuale ale Centralei Termoelectrice Moldovenești față de consumatorii săi interni și externi. Desigur, este bine să avem două căi de aprovizionare. Acestea au fost verificate”, a declarat Vadim Krasnoselski în cadrul conferinței de presă, citat de novostipmr.

Krasnoselski și-a exprimat încrederea că, în ciuda riscurilor legate de războiul din Ucraina, se va găsi o soluție pozitivă pentru problema tranzitului gazelor în Transnistria.

Pe 27 august, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat că Ucraina nu va prelungi acordul cu Rusia privind tranzitul gazului, care expiră la sfârșitul anului 2024. Vicepremierul rus, Alexander Novak, a menționat în iulie că Rusia este pregătită să furnizeze gaz Europei prin Ucraina și după 2024, iar viitorul tranzitului depinde de Kiev.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Feb. 2026, 22:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Feb. 2026, 22:10 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Expertul în energetică Sergiu Tofilat a declarat, în cadrul emisiunii Punctul pe azi de la TVR Moldova, că linia electrică Chișinău–Vulcănești nu va soluționa definitiv problema autonomiei energetice a Republicii Moldova, chiar dacă este un proiect important pentru securitatea energetică a țării.

Potrivit lui Tofilat, chiar și în situația în care linia Vulcănești–Chișinău ar fi fost funcțională, deconectările nu ar fi putut fi evitate, deoarece legătura Republicii Moldova cu rețeaua României se face în continuare prin punctul Vulcănești–Isaccea. „Conexiunea cu rețeaua românească este tot acolo, deci oricum ar fi existat deconectări”, a explicat expertul.
Referindu-se la recentele întreruperi de curent, Tofilat a subliniat că atât linia Republicii Moldova, cât și cea a Ucrainei au fost deconectate din motive care urmează să fie stabilite în urma investigațiilor tehnice. El a amintit că astfel de analize pot dura mult timp, oferind exemplul Spaniei, unde raportul final privind deconectările de energie din aprilie anul trecut a fost publicat de ENTSO-E abia în luna octombrie.

În cazul Ucrainei, expertul consideră puțin probabil ca toate concluziile să fie făcute publice, din motive de securitate, pentru a nu expune vulnerabilitățile sistemului energetic în fața Federației Ruse.

Totodată, Sergiu Tofilat a precizat că linia Chișinău–Vulcănești va elimina tranzitul energiei electrice prin regiunea transnistreană și va reduce dependența de Tiraspol, însă acest lucru nu înseamnă automat mai mult curent electric disponibil din România. „De la asta nu va apărea mai multă energie în România și nu vom putea importa mai mult”, a subliniat el.
Expertul a explicat că importurile de energie sunt limitate încă din martie 2022, când Uniunea Europeană a conectat Republica Moldova și Ucraina la rețeaua europeană. În prezent, iarna, cele două țări pot importa împreună până la 2.100 MW pe oră, din care cota Republicii Moldova este de circa 15%, adică aproximativ 315 MW, în timp ce deficitul în orele de vârf ajunge la 600 MW.

Diferența este acoperită temporar doar pentru că Ucraina nu utilizează integral cota sa, iar capacitățile libere sunt realocate Republicii Moldova. „Energocom verifică în fiecare oră ce capacități sunt disponibile”, a mai spus Tofilat.
În acest context, expertul avertizează că situația din sistemul energetic va rămâne instabilă în următorii doi ani, până la punerea în funcțiune a liniei Bălți–Suceava.