McDonald’s nu renunță la Rusia! Brandul „Макдоналдс” intră în proces de înregistrare

27 Apr. 2025, 09:20
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Apr. 2025, 09:20 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

McDonald’s a solicitat înregistrarea mărcii comerciale „Макдоналдс” în Rusia, potrivit documentelor Rospatent, citate de agenția RIA Novosti. Cererea a fost depusă în decembrie 2024 și a fost acceptată spre examinare în aprilie 2025.

În solicitare, McDonald’s menționează intenția de a folosi marca pentru producția, vânzarea, livrarea de produse alimentare și băuturi, precum și pentru desfășurarea activităților de tip restaurant.

Alina Akinșina, director general al companiei „Online Patent”, a declarat că șansele ca McDonald’s să obțină înregistrarea sunt ridicate, întrucât gigantul american și-a păstrat drepturile asupra principalelor sale branduri în Rusia. Akinșina a subliniat că cererea a fost depusă în limba rusă, ceea ce reflectă o adaptare proactivă la eventualele modificări legislative privind afișajele comerciale. Totodată, aceasta poate sugera un posibil interes al companiei pentru revenirea pe piața rusă.

În mai 2022, McDonald’s a anunțat retragerea completă din Rusia, pe fondul invaziei ruse în Ucraina. Ulterior, activele companiei au fost vândute omului de afaceri Aleksandr Govor, care administra anterior restaurante McDonald’s în Siberia, în regim de franciză. Restaurantele au fost rebranduite sub numele „Вкусно — и точка” („Gustos — și punct”).

Înregistrarea unei mărci la Rospatent nu echivalează însă cu reluarea automată a activității. Specialiștii susțin că aceasta este mai degrabă o măsură preventivă, menită să protejeze brandul în eventualitatea unor dispute juridice.

În aprilie, și compania suedeză IKEA și-a înregistrat marca în Rusia. Cererea fusese depusă încă din iulie 2023, iar drepturile asupra brandului au fost prelungite până în 28 iulie 2033, pentru a asigura protecția proprietății intelectuale, potrivit reprezentanților companiei.

 

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 16:03
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
27 Ian. 2026, 16:03 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Planurile de investiții pentru anul curent ale principalilor operatori din sectorul energiei electrice au fost aprobate de către Consiliul de Administrație a Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), în cadrul şedinţei din 27 ianuarie.

Pentru modernizarea și dezvoltarea rețelelor de distribuție a energiei electrice vor fi alocate sume importante. Î.C.S. „Premier Energy Distribution” S.A. va investi 373,13 milioane de lei, iar S.A. „RED Nord” – 235,67 milioane de lei. Banii vor fi direcționați către modernizarea și extinderea rețelelor, înlocuirea echipamentelor uzate, dar și implementarea unor sisteme informaționale moderne pentru o gestionare mai eficientă a infrastructurii electrice.

O parte consistentă a investițiilor vizează renovarea liniilor electrice aeriene și în cablu, modernizarea sistemelor de contorizare a energiei electrice, precum și achiziția de echipamente moderne de control și monitorizare.

În aceeași ședință, ANRE a aprobat și investițiile realizate de S.A. „Energocom” în anul 2025, în valoare de 2,12 milioane de lei. Totodată, a fost avizat planul de investiții al companiei pentru anul 2026, în sumă de 13,83 milioane de lei. Aceste fonduri vor fi utilizate pentru consolidarea capacităților operaționale ale furnizorului, inclusiv prin achiziția de mijloace de transport pentru deservirea consumatorilor din teritoriu, modernizarea tehnicii de calcul și a echipamentelor de telecomunicații, precum și implementarea unor sisteme informaționale integrate pentru furnizarea gazelor naturale și sisteme moderne de facturare, cu funcționalități de gestionare a relației cu clienții.