Moldindconbank a lansat programul de transformare bancară – MICB4YOU

05 Sept. 2023, 09:56
 // Categoria: Comercial // Autor:  MD Bani
05 Sept. 2023, 09:56 // Comercial //  MD Bani

Moldindconbank a lansat programul de transformare  – MICB4YOU, care va alinia banca la cele mai bune practici bancare internaționale. Prin urmare, clienții băncii vor beneficia de produse și servicii complete, atât digital, cât și în orice oficiu Moldindconbank, mai rapid, mai simplu și mai comod.

Programul presupune migrarea la un nou sistem informațional bancar, revizuirea modelului de deservire la nivel de sucursală, remodelarea proceselor de vânzări, centralizarea funcției de finanțare, centralizarea activităților de back office, optimizarea proceselor, precum și implementarea altor soluții financiare moderne, care vor crește eficiența și capacitățile digitale ale Moldindconbank.

Soluția tehnică a fost furnizată de către  o companie specializată de peste hotare, care deține o experiență vastă în implementarea sistemelor informaționale bancare și dispune de o echipă calificată în domeniu.

Alexander Picker, Președintele Moldindconbank:

Sunt mândru de lansarea programului MICB4YOU, asupra căruia echipa noastră a muncit enorm. Optimizarea modelului operațional va crește semnificativ performanța și eficiența, iar implementarea noilor soluții IT va permite avansarea la un alt nivel în banking. Totodată, colegii noștri din sucursale vor fi scutiți de munca pur administrativă, deoarece multe procese vor fi automatizate. Acest lucru ne va permite să acordăm și mai mult timp clienților, să le oferim și mai multă comoditate, siguranță, produse și servicii competitive. Procesul de transformare nu va fi ușor, fiind unul complex, care necesită timp și efort din partea tuturor. Totuși, sunt convins că rezultatele vor fi apreciate atât de clienți, cât și de angajați”.

Programul MICB4YOU face parte din strategia băncii de a investi în tehnologii digitale și de a rămâne deschisă către inovație.

Moldindconbank este o bancă sistemică, care deține cea mai vastă rețea de unități bancare din Republica Moldova – 70 de sucursale, 88 de agenții și 262 de ATM-uri. Banca rămâne lider incontestabil pe piața cardurilor și pe segmentul creditelor imobiliare.

Moldindconbank – mereu alături!

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!