Parisul reduce drastic limita de viteză admisă la 30km/h. Ce excepții sunt

30 Aug. 2021, 14:39
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
30 Aug. 2021, 14:39 // Slider //  MD Bani

Începând de luni, Parisul va impune o limită de viteză de 30 de km/h pe aproape toate străzile, într-o încercare de a reduce accidentele şi poluarea sonoră. Primarul Anne Hidalgo a promis să reducă spaţiul public dedicat maşinilor în unul dintre cele mai aglomerate oraşe ale Europei.

De luni, 30 august, viteza maximă admisă în capitala Franţei este de 30 de km/h.

Ideea este ca traficul rutier să fie diminuat şi de a fi privilegiată bicicleta ori transportul în comun. Dar, unii bicicliști circulă în Paris cu peste 30 de km/h. Vor exista şi mici excepţii de la acest minim de viteză, spre exemplu pe Champs Elysées se va putea circula în continuare cu 50 de km/h ori pe șoseaua ce înconjoară Parisul, perifericul, va fi menținută viteza actuală de 70 de km/h.

Pentru cei care nu vor respecta noua decizie a Primăriei Capitalei amenda este de 135 de euro și retragerea a 2 puncte de pe permisul de conducere. Pe aproape 60% din străzile capitalei franceze au fost deja instituite restricţii de viteză şi, de când Hidalgo a devenit primar, în 2016, pe multe altele sunt sensuri unice sau este posibil doar traficul pietonal.

Agenţia pariziană pentru Climat susţine că ” noua măsură va fluidiza traficul şi va reduce poluarea atmosferică cea care provoacă 2.500 de decese anual, în capitala Franţei ”.

Începând din 2022, primăria plănuieşte să interzică accesul majorităţii autovehiculelor din centrul Parisului, astfel încât oraşul să fie pregătit pentru a găzdui Jocurile Olimpice, în 2024.

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Deputatul Radu Marian a declarat că demisia președintelui Consiliului Concurenței, Alexei Gherțescu, are la bază motive personale, însă a admis că instituția nu a avansat suficient de rapid în procesul de armonizare cu legislația Uniunii Europene.

„Demisia are la bază motive personale”, a precizat Marian, subliniind totodată că, în opinia sa, ritmul de adoptare a normelor europene în domeniul concurenței trebuia să fie mai accelerat.

Parlamentarul a menționat că, în mandatul lui Gherțescu, Consiliul Concurenței a adoptat totuși unele decizii importante. „Au fost adoptate câteva decizii importante, inclusiv în domeniul petrolului. Vorbim despre cea mai mare amendă din istoria Consiliului Concurenței, o amendă cumulativă de aproximativ 500 de milioane de lei, dacă îmi amintesc corect. De asemenea, au fost luate decizii importante și pe piața uleiului”, a spus Marian.

Deputatul a subliniat că politica de concurență este un element esențial pentru parcursul european al Republicii Moldova. „Concurența este un pilon fundamental pentru aderarea noastră la UE”, a punctat el.

Potrivit lui Marian, instituția are în față un volum mare de muncă legislativă. „Consiliul Concurenței are de aprobat aproximativ 80 de acte normative în perioada următoare. Evident, trebuie să accelerăm acest proces”, a declarat deputatul.