Pieţele din China sunt roşii: Acţiunile chinezeşti scad cu peste 7%

09 Oct. 2024, 15:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Oct. 2024, 15:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Acţiunile chinezeşti au scăzut cu peste 7% pe fondul incertitudinii privind continuarea stimulentelor economice, într-o inversare parţială a creşterii acţiunilor ţării, scrie FT.
Indicele CSI 300 a închis miercuri în scădere cu 7,1%, sub pragul de 4.000 pentru prima dată din septembrie.
Ministerul de Finanţe din China a anunţat că va organiza o şedinţă de informare sâmbăta aceasta, în încercarea de a injecta o oarecare claritate pe piaţă.

03 Apr. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Apr. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

O problemă cu sistemele de plată online a provocat vineri haos pentru unii cumpărători și călători din Moscova, astfel că turnicheții de la metrou au permis oamenilor să treacă fără să plătească, iar o grădină zoologică regională a cerut vizitatorilor să folosească numerar, transmite agerpres.ro.

Sursa problemelor cu sistemul de plată online nu a fost identificată deocamdată, dar cumpărătorii și comercianții cu amănuntul au declarat că au întâmpinat probleme în interacțiunea cu sistemele Sberbank, cea mai mare bancă rusească, și cu plățile prin intermediul codurilor QR.

Banca Centrală a Rusiei nu a răspuns la o solicitare de comentarii. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre sursa problemelor.

Magazinele și benzinăriile au cerut clienților să plătească cu numerar timp de aproximativ o oră, vineri, invocând o problemă cu sistemele de plată, transmite Reuters.

Turnicheții de la metroul din Moscova au permis oamenilor să intre gratuit la un moment dat, a relatat agenția de presă Itar TASS. O grădină zoologică din Belgorod a declarat că plățile cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească cu numerar.

Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.