Povestea unei tinere de 24 de ani care reuşeşte să facă mii de dolari pe lună dintr-o spălătorie auto

07 Mai 2023, 04:19
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
07 Mai 2023, 04:19 // Bani și Afaceri //  bani.md

Hannah Ingram, o tânără de 24 de ani din SUA, a început să lucreze în real-estate la 17 ani. După o scurtă perioadă petrecută în facultate, s-a lăsat de studii şi a devenit broker imobiliar. În timp ea a început să inveţe despre conceptul de venit pasiv şi a încercat să investească într-o afacere care funcţionează aproape de una singură, scrie CNBC.

Tânăra a reuşit să cumpere cu 2.000 de dolari o spălătorie auto, care îi aduce venituri pasive de 5.500 de dolari pe lună.

„Partea cea mai bună e că lucrez doar 20 de minute pe zi, când merg să ridic banii şi să verific daca totul este în regulă”, a declarat Hannah.

Ea a închiriat iniţial spălătoria de la fostul proprietar încercând să evite un credit la bancă, pentru ca în 2021, să o cumpere în mod oficial.

Conform contractului pe care l-a încheiat, tânăra s-a angajat să acopere toate ratele lunare, precum şi impozitul pe venit, proprietate şi facturile pentru utilităţi. După satisfacerea acestor obligaţii, Hannah a putut încasa întreg profitul.

Potrivit lui Hannah Ingram, când vine vorba de un business de acest tip cele mai importante aspecte sunt locaţia şi cât de accesibilă e clienţilor, o bună evaluare a veniturilor şi necesitatea de a păstra clienţii fideli.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 11:48
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 11:48 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Combinatul siderurgic Zaporizhstal a început livrările de tablă laminată la cald către Metinvest Tubular Iași, companie intrată în portofoliul Grupului Metinvest la sfârșitul anului 2025, după achiziția fostei ArcelorMittal Tubular Products Iași.

Grupul Metinvest este controlat de omul de afaceri ucrainean Rinat Ahmetov, considerat beneficiarul real al holdingului și unul dintre cei mai bogați antreprenori din Ucraina. Tranzacția de preluare a unității din Iași a fost finalizată la 16 decembrie 2025, după ce a primit undă verde de la Comisia Europeană la 24 noiembrie 2025 și aviz favorabil din partea Consiliului Concurenței.

De la începutul anului 2026, Zaporizhstal a expediat către fabrica din România peste 22.000 de tone de produse laminate la cald din oțeluri structurale calmate, certificate conform standardului european EN 10025. Pentru întreg anul 2026, planul grupului prevede livrarea a până la 180.000 de tone de semifabricate către unitatea de țevi din Iași, în cadrul strategiei de integrare industrială regională.

Directorul general interimar al Zaporizhstal, Taras Șevcenko, a declarat că până la 80% din producția combinatului este utilizată pentru fabricarea țevilor sudate longitudinal și a profilelor tubulare. „Suntem bucuroși să îi primim pe producătorii români de țevi în Grupul Metinvest și să stabilim un nou format de cooperare, menit să consolideze parteneriatul economic dintre Ucraina și Europa”, a afirmat acesta.

La rândul său, CEO-ul Metinvest Tubular Iași, Cosmin Toma, a precizat că oțelul provenit de la Zaporizhstal este utilizat la fabricarea țevilor sudate rotunde, pătrate și dreptunghiulare, conforme cu standardele europene EN 10219 și EN 10217, produse folosite pe scară largă în ingineria geotermală, sectorul energetic și construcții, inclusiv în sisteme de protecție împotriva incendiilor. Principalele piețe de desfacere pentru unitatea din Iași sunt România și mai multe state din Europa Centrală și de Est, precum Ungaria, Cehia, Polonia și Slovacia.

Fabrica din Iași dispune în prezent de cinci linii de producție pentru țevi, două linii de debitare longitudinală și două linii de acoperire, capacitatea maximă fiind estimată la 240.000 de tone anual.

În paralel, producția combinatului Zaporizhstal a fost afectată la începutul anului. Potrivit datelor citate de GMK Center, în ianuarie 2026 producția de oțel a scăzut la 234.400 de tone, cu 15,8% sub nivelul lunii precedente și cu 3,5% sub cel din ianuarie 2025. Compania și-a întrerupt de două ori activitatea în decembrie și la începutul lui ianuarie din cauza atacurilor asupra infrastructurii energetice din Ucraina.

Metinvest deține active industriale în Ucraina, România, Italia, Bulgaria, Regatul Unit și Statele Unite. În paralel, grupul energetic DTEK, controlat de același miliardar Rinat Ahmetov, a fost unul dintre furnizorii de energie electrică pentru Republica Moldova, livrând curent pe piața locală în trimestrul al doilea al anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!